Mantarın Faydaları Nelerdir?

Mantarın Faydaları Nelerdir?

Dünyanın dört bir yanındaki mutfaklarda kullanılan mantar oldukça önyargı ile yaklaşılan bir besindir. Seveni kadar sevmeyeni de çoktur. Bir çok çeşidi vardır ve lokantalarda her bütçeye farklı mantar çeşitleri ile farklı yemekler yapılır. Bahçelerde, dağlarda, yaylalarda kendiliğinden yetişebildiği gibi kültür mantarcılığı da yapılmaktadır. Yağmur sonrası açan güneş toprağı nemlendirip mantar oluşumu için uygun koşulları hazırlar. Bazı türleri zehirli olabilir. Bundan dolayı mantarları sofralarımızda konuk ederken mantarların güvenilir olmasına dikkat edin.

Mantar düşük kalorili besinler arasındadır. Bu nedenle diyet listesinde yeri çok büyüktür. Salatalarda, yemeklerde ve sandiviçlerde lezzet destekçisi olan mantar, sağlık için büyük yararlara sahiptir. Bir çok çeşidi bulunan mantarların yararları nedir merak ediyorsanız, hep beraber yazımızın devamına geçelim.

Mantarın sağlığımıza faydaları arasında kilo kaybı, yüksek kolesterol seviyelerinden kurtulma ve diyabet vardır. Zengin lif kaynağı olan mantar, bol miktarda C vitamini, D vitamini ve selenyum içerdiğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Peki mantarın yararları bu kadar mıdır? Gelin birlikte mantarın faydalarına yakından bakalım.

Mantarın Faydaları

Anemiyi önler

 • Kan değerleriniz düşük ise, öğünlerinize mantar ekleyebilirsiniz.
 • Mantar, bol miktarda folik asit ve demir içerir. Bu sayede kansızlık problemini ortadan kaldırır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

 • Mantar A, D, B, E ve K vitaminleri içerir. Bu nedenle mantar, kişinin ihtiyaç duyduğu değerleri karşılar, vücut direncini korur.
 • Bağışıklık sistemini güçlü tutar ve hastalıklara karşı koruyucudur.

Kan şekerini dengeler

 • Mantar yapısında bulunan yüksek orandaki liflerle kan şekerini dengeler. Bundan dolayı zamansız acıkmalar ortadan kalkar.

Kalp – damar sağlığını korur

 • Kalp ve damar sağlığını korumakla görevli olan C vitamini ve antioksidanlar mantarın her çeşidinin içeriğinde bulunmaktadır.
 • Mantar tükettiğiniz taktirde sağlıklı bir kalbe ve temiz damarlara sahip olduğunuzdan daha kaliteli bir yaşam sürmüş olursunuz.

Cildi güzelleştirir

 • İçerdiği antioksidan maddelerle cildin daha rahat nefes almasını ve daha parlak görünmesini sağlar.
 • Hücre onarıcı ve yenileyici etkiye sahip olan mantar, kaşıntı, egzama ve sivilce gibi cilt problemlerini de ortadan kaldırır.

Kanser riskini azaltır

 • Çalışmalar, selenyum mineralinin antikanser, antioksidan ve antienflamatuvar olduğunu göstermektedir. Mantarlar da selenyum bakımından çok zengindir. Bu yüzden kanser, kalp hastalıkları, tiroid hastalığı ve bilişsel düşüş riskini azaltmada yardımcı olur.

Yağlamayı önler, formda kalmanızı sağlar

 • Lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştırır. Bu nedenle vücuttaki yağlanmayı önler.
 • Eğer kilo vermek istiyorsanız mantar sizin için iyi bir seçim olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ