Menopozun Bilinen Belirtileri Nelerdir?

Menopozun Bilinen Belirtileri Nelerdir?

Son reglinizi olmadan önce 2 ile 6 yıl arasında bir geçiş dönemi yaşandığı bilinmektedir. Bu dönemde adette düzensizlikler, adetin fazla veya az olması gibi durumlar yaşanmaktadır. Aynı zamanda ise gerginlik, asabiyet, gece terlemeleri gibi semptomlar da bunların başında gelmektedir. Özellikle de 50 yaşa yaklaşmış olan kişilerin menopoza girme olasılığı da artmaktadır.

Tabi ki; 50 yaşından sonra veya 50 yaşından önce menopoza girenlerde vardır. menopoza girme yaşı genellikle kalıtsal olsa da bazı faktörler de etkilemektedir. Düzensiz beslenme, aşırı stresli bir yaşam da erken menopoza girmenize sebep olabilir.

Hormon değerlerindeki dalgalanmalardan ötürü birçok semptom sizi rahatsız edebilir. Menopozun belirtileri arasında olan sıcak basması, terleme, gerginlik stres, adet döngülerinin değişmesi, az veya yoğun olması gibi sorunlar ile baş başa kalabilirsiniz. Sizde bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kaldıysanız eğer daha fazla acı çekmeden alanında uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz. Gıda takviyeler ve hormon düzenleyiciler sayesinde bu dönemi daha rahat atlatmanız mümkündür.

Aynı zamanda bu menopoz dönemi geçişlerinde kendinize iyi bakmalısınız. Öncelikle düzenli ve sağlıklı beslenmeli, yeterince uyumalı ve düzenli spor yapmalısınız. Bunlara dikkat ederseniz bu dönemi daha sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz. Aynı zamanda bol bol dinlenmeli ve rahatlamalısınız.

Menopoz olduğunuza bir de iyi tarafından bakmayı deneyiniz. Artık her ay ağrı sızı içerisinde ve sizi rahatsız edici adet dönemlerinden kurtuldunuz. Aynı zamanda ise doğum kontrolü için ekstra bir çaba sarf etmenize de gerek kalmadı. Bunları düşünerek kendinizi rahatlatabilirisiniz.

Menopoz her kadının yaşayacağı bir süreçtir. Önemli olan bu dönemi en az sorun ve sıkıntı ile atlatmayı başarmaktır. İlla ki belli semptomları olacaktır. Bunlara karşı aldığınız önlemler sayesinde bu dönemi sorunsuz bir şekilde atlatmanız mümkündür.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ