Meşhur Paleo Diyeti

Taş devri diyeti adından da anlaşılacağı gibi aslında çok basit bir mantığa dayanmaktadır. Mağara dönemindeki insanlar gibi yaşasaydık, hayatta kalabilmek için avlanmak ve bitki toplamak zorunda kalacaktık. Günün neredeyse tamamında fiziksel olarak çok aktif olacağımızdan aldığımızdan fazla kalori tüketmemiz de kaçınılmaz olacaktı. Mağaralarda yaşadığımızı bir düşünün; işimizi kolaylaştıracak hiçbir teknolojik aletimiz yok, yemek bulmakta zorlanıyoruz ve sürekli oradan oraya yürümek, avlanmak zorundayız.

paleo-diyeti-5

Sizce obezite denen illet olabilir miydi? Ayrıca taş devrinde yaşayan insanlar rafine ürünleri de günümüz insanları gibi tüketmiyordu doğal olarak. Rafine edilmiş un, şeker olmadığı gibi uzun süre dayanan hazır ve dondurulmuş gıdalar da olmayacaktı tabii ki.

paleo-diyeti-4

İşlenmiş gıdalar, yüksek orandaki karbonhidratlı besinler size kilo aldıracağı gibi sağlıklı bir beslenme şekli de olmayacaktır. Avcılık ve toplayıcılık dönemi olarak da bilinen taş devrine döndüğümüzü düşünerek beslenmeye ne dersiniz?

Taş devri diyeti yaparken tüketebileceğiniz gıdaları inceleyecek olursak;

*Mağara adamları gibi işlemden geçmiş hiçbir besini yememeliyiz.

*Tüketeceğimiz sebze ve meyveleri doğal mevsiminin dışında yememeliyiz.

paleo-diyeti-3

*Yediğimiz tüm yiyeceklerin mümkün olduğunca % 60’ının çiğ olmasına dikkat etmeliyiz. Pişmiş olanların ise buharda veya ızgara olarak tüketilmesi gerekmektedir.

*Üç beyazdan kesinlikle uzak durulmalıdır. Un, tuz ve şekerin taş devrinde asla tüketilmediğini hatırlatırız.

*Eti dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz ancak, yağ eklemeyecek ve mümkün olduğunca doğal ortamda beslenmiş hayvanların etlerini yemeye dikkat edeceksiniz.

paleo-diyeti-2

*Çiftlikte yetiştirilmiş balıklar hariç, her türlü balığı bol bol yiyebilirsiniz, tabii ızgara veya buğulama olarak.

*Kahve ve alkol kesinlikle içilmemelidir.

Verdiğimiz tüm bu detaylara dikkat ederek beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde önce fazla olan kilolarınızdan kurtulacak daha sonrasında ise sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olacaksınız.

Takı ve tasarım kategorimizdeki farklı model ve örneklere göz atmak isterseniz sitemizin linkine tıklamanız yeterli olacaktır hanımlar.

paleo-diyeti-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ