Neden Meyve Suyu Değil de Meyve Tüketmelisiniz?

Neden Meyve Suyu Değil de Meyve Tüketmelisiniz?

Tarih boyunca, dünya üzerindeki göçler ve sömürgecilik sayesinde insanlar gibi meyveler de dört bir yana dağılmıştır. Örneğin Amerika’ya portakal çekirdeğini götürüp eken ilk kişi Kristof Kolomb olmuştur. Portekizli kaşifin bunu yapmasının tek sebebi, mürettebatlarının bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Meyve ağaçlarının kuraklığa dayanmaları, medeniyetlerin gelişmesinde de çok faydalı olmuştur.

blank

Taze meyveler; C vitamini, betakaroten, E vitamini ve selenyum içermektedir. Ayrıca meyve şekeri yani fruktoz içeren taze meyveler sayesinde; vücudun ihtiyacı olan şekeri de almış olmaktayız. Market raflarında % 100 doğal meyve suyu olarak satılan meyve suları ise bazen gazlı içeceklerden bile daha fazla şeker içermektedir. Bir şişe gazlı içecek ile 550 ml meyve suyunu karşılaştırırsak; gazlı içecekte 150 kalori ve 40 gr yani 10 küp şeker vardır, meyve suyunda ise 155 kalori ve 36 gr yani 8 küp şeker vardır. Gördüğünüz gibi doğal meyve sularında daha fazla kalori var ve düşündüğünüz kadar masum değiller.

blank

Glisemik indeks, besinlerin alımından sonraki iki saat içinde kan şekerinde görülen artışın beyaz ekmekle kıyaslanmasını ifade eder. Kan şekerini dengede tutabilmek için de glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmek gerekiyor. Ayrıca glisemik indeksi etkileyen; işleme-pişirme yöntemleri, miktarı, yemek yeme hızıdır.

blank

Taneli besinler, tanesiz besinlere oranla daha düşük glisemik indeksine sahiptir. Yani meyvenin glisemik indeksi , meyve suyundan daha düşüktür. Ayrıca taze meyveler posa  ve lif içerdiğinden meyve suyuyla kıyaslandığında daha sağlıklıdır.

blank

Bu bilgiler bize bir kez daha gösteriyor ki meyveleri tazeyken tüketmek, meyve suyu içmekten çok daha doğru bir davranıştır. Meyvenin suyunu sıkıp içseniz bile meyvedeki posayı azalttığı için bağırsakları düzenleyici etkisi azalıyor. Glisemik indeksi de meyveden yüksek olduğu için daha çabuk acıkılmasına sebep oluyor ve kilo kontrolünü zorlaştırıyor. Bu yüzden içecek olarak meyve suyu yerine bitki çayları veya sebze sularını tercih etmelisiniz.

blank

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ