Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

  Birçok sebepten dolayı mide bulantısı sorunu yaşanabilir. Bazen bir gıdanı dokunması bazen ise üşütme gibi sebeplerden dolayı mide bulantısı şikayeti oluşabilir. Mide bulantısının geçmesi için birkaç yöntemi kullanarak rahatlıkla bu sorundan kurtulabilirsiniz. Mide bulanmasına en çok etki eden sorunlar ise araç tutması, migren, stres, alkol kullanımı ve gıda zehirlenmesidir.

Odanızın penceresini açık tutarak veya açık havada yürüyüş yaparak mide bulantınızı hafifletebilirsiniz. Mide bulantılarınızın yoğunlaştığı zamanlarda birkaç yaprak nane çiğnemek veya nane çayı içmekte oldukça iyi gelmektedir.

Bazı meyvelerde mide bulantısı şikayetini hafifletmek için en iyi çözüm yollarından biridir. Bunlardan biri de elmadır. Sizde mide bulantısı yaşadığınız zaman elma tüketerek bu sorunu halledebilirsiniz.

Sıvı miktarının azalması mide bulantısı şikayetlerini hızlandırmaktadır. Mide bulantısı yaşadığınız günlerde bol su tüketmeye özen göstermeniz de fayda var.

Badem ve fındık gibi kuruyemişlerde yine mide bulantısına iyi gelen yiyeceklerden biridir.

Boş mide de yine mide bulantılarına sebep olduğu gibi mide bulantısı olan kişilerin de artmasına sebep olur. Bu yüzden midenizi tutacak aşırı kokusu olmayan gıdaları tüketerek mide bulantılarınızın önüne geçebilirsiniz.

Limonun ekşi tadı mide bulantıları için oldukça işe yaramaktadır. Bir bardak suyun içerisine bir tane limon sıkarak tüketmeniz bu sorun için etkili olacaktır.

Lavanta, nane veya zencefil koklarsanız mide bulantılarınızın azaldığını hissedeceksiniz. Özellikle de araç tutmasında yaşanan mide bulantılarında oldukça işe yaramaktadır.

Sürekli mide bulantınız var ise ihmal etmeyiniz. Tek başına mide bulantısı bir hastalık olmasa da bazı hastalıkların habercisi olabilir. Birkaç günlük bulantılar sorun yaratmasa da uzun süre geçmeyen bulantılarınız var ise mutlaka bir hekime başvurunuz.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ