Namaz Bürgüsü İğne Oyası Modelleri

Bilindiği üzere örgü denince akla gelen ilk şeylerden biri de iğne oyalarıdır. Örgüler çeşitlerinde iğne oyalarının özellikle namaz bürgüsü modelleri için kullanıldığından ayrı bir anlamı ve önemi vardır. Günlük hayatta ve çeyizlerde, özellikle karşı tarafa yapılacak hediyelerde kullanılan namaz örtülerinin kenarlarına iğne oyası yapılması adettendir.

Anadolu kadınının hazırladığı namaz örtüsü iğne oyası örnekleri içlerinde adeta bir hikaye saklar. Kadınlarımız duygularını yaptıkları iğne oyalarına ince ince dökerler. Genellikle namaz kılarken ve özellikle mevlütlerde kullanılan bu iğne oyalı namaz bürgüleri; el işlerinin çok değerli oluşundan ötürü günümüz kadınları kıyafetlerini bütünleyici aksesuar olarak da değerlendirmekteler.

Namaz bürgüsü iğne oyası yapımı oldukça zahmetli ve emek isteyen bir el işi olmakla beraber verilen emeğin karşılığı oldukça zarif bir şıklıkla geri döner. Bu yüzden namaz kılarken ve mevlütlerde kullanılan iğne oyası, örtünün bir uzun kenarının ya tamamına ya da ortasına gelecek şekilde bir kısmına yapılır. İki kısa kenara zincirle kenarlık örülür ve diğer uzun kenar boş bırakılır. İğne oyalarının son derece değerli oluşundan ötürü hanımlar bunları takılarında da kullanarak gelenekleri modernize etmeyi de zevkle başarmaktalar. Renk renk floş veya simli iplerle yapılan iğne oyaları adından da belli olduğu üzere iğne ile örülmektedir ve fazlasıyla emek harcanan zor bir örgüdür. Bu meşakkatli işi seven hanımlar, iğne oyalarını günümüzde havlu kenarlarına, çeyiz bohçalarına veya vitrin takımlarının kenarlarına da uygulayarak kendilerini bu anlamda bir üst seviyeye taşımaktadırlar.

Sizler de iğne oyası içeren namaz bürgüleri veya başka kullanım şekliyle iğne oyalarına hayatınızda yer vermek istiyorsanız, sizlerle paylaşacağımız namaz bürgüsü iğne oyaları örneklerini ve modellerini incelemelisiniz hanımlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ