Canım Anne

Nar Tanesi Modeli

Bebek yelekleri örgü modelleri denildiğinde Anadolu’nun her yakasından her yöreden onlarca binlerce modelden bahsetmek mümkündür. Çünkü kadınlarımız gerek bazı zamanlarda mali kazanç sağlamak gerekse çocuklarına torunlarına bir hatıra bırakmak için birçok bebek yeleği örgü modeli geliştirmiştir. Köyde olsun kentte olsun ev hanımı olsun ya da çalışan biri olsun çoğu kadınlar bu örgü modellerinden en az birini yapmıştır.

Özellikle kış aylarında bebeklere giydirilmek üzere yapılan bu yeleklerden severek kullanılan bir yelek modelini anlatmaya başlayabiliriz. Modelimizin adı NAR TANESİ denilen robalı örgü çeşidimizdir. Bilindiği gibi bazı bebek yelekleri örgü modelleri tığ ile örülmekte bazıları ise şiş ile örülmektedir. Nar Tanesi dediğimiz yelek modelimiz ise şiş ile örülen modellerden bir tanesidir. Yeleğimize şiş ile 40 ilmek ten başlayarak 4 sıra haraşe örülür.4.sıradan sonra Nar Tanesi denilen motifi; 1 arttırıp 3 tane ilmek ile esiyoruz 2 düz örüp yeniden arttırıp tekrar esiyoruz ve nar tanesi denilen şeklimizi elde etmiş oluyoruz. Kollarına geldiğimiz de 6 ilmek haraşe ve nar taneleri ile 3 düz örüp saç örgüsü koyuyoruz. Daha sonra 4 tane düz örgü yapıp tekrar nar tanelerimizi koyuyoruz ve kolumuz oluşmuş oluyor. Kol kısmından sonra roba kısmı tamamlanmış oluyor ve yeleğin ön ve arka kısmını örmeye başlıyoruz. Bebek yelek modelini arka kısmına geldiğimiz de ise sırt kısmına başlarken 7 tane düz örüp bir nar tanesini çapraz gelecek şekilde örgü şeklinin üzerine doğru örerek istediğimiz boyuta gelince yeleğimizin arka kısmını tamamlıyoruz. Aynı şekilde yeleğimizin ön kısmını da arka tarafta uyguladığımızı uyguluyor ve yeleğimizi tamamlamış oluyoruz. Nar Tanesi modelimizin yakalarına isteğinize göre süslemeler yapabilirsiniz.

En başta da dediğimiz gibi bebek yelekleri örgü modellerimiz anlatmakla bitmeyecek kadar çok çeşide sahiptir. Burada bahsettiğimiz modelimiz kız bebekler için örmeye daha uygun olan bir modeldir tabiî ki erkek bebekler içinde birçok çeşit model bulunmaktadır bazı modeller hem kız bebek hem erkek bebek yeleği için kullanmaya uygun olabilmektedir. Binlerce model içerisinden ismiyle de ilgi çekici olan Nar Tanesi adlı kız bebek örgü modelimizi anlattık iyi günler de giyilmesi dileği ile.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın