Neden Anne Sütü? Emzirmenin Avantajları Nelerdir?

Neden Anne Sütü? Emzirmenin Avantajları Nelerdir?

Neden Anne Sütü? Emzirmenin Avantajları Nelerdir?

Anne sütü,bebeğinize sütten daha fazlasını verir. Sıcaklığınız, kokunuz ve aşina olduğu kalp atışınız göğsünüzde rahata kavuşan bebeğinizin hoşuna gider. Odaklanabileceği için en uygun uzaklıktan yüzünüzü seyredebilir. Bebeğiniz çok mutludur. Doğumdan önce, pek çok kadın bebeğini emzirip emziremeyeceği konusunda endişelidir. Fakat yardımcı olacak birileri olduğu sürece hemen hemen herkes bebeğini emzirebilir. Bunu yaparken birtakım zorluklar yaşasanız bile, emzirme bebeğiniz kadar sizin için de tatmin edici bir deneyim olabilir.

Doğru Emzirme

Doğru bir şekilde emzirmenin anahtarlarından biri, sadece bunu yapabileceğiniz konusunda kendinize güvenmenizdir. Emzirmenin bebeği beslemenin tek güvenli yolu olduğu toplumlarda, yeni anne olmuş kişiler bu işi başarabileceklerini düşünürler ve başarırlar. Ne de olsa, vücutlarımız hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra bebeklerimizi besleyecek şekilde tasarlanmıştır.

İyi bir destekle kendinize daha çok güvenir ve başlangıçta karşılaşabileceğiniz herhangi bir problemi aşmak için cesaret bulursunuz. Araştırmalar, emzirme konusunda olumlu bir tutum içerisinde olan bir eşe sahip olmanın büyük bir etkisi olduğunu göstermiştir. Arkadaş ve akrabalardan, özellikle de daha önceden bebeklerini başarılı bir şekilde emzirmiş olan kadınlardan gelen destek de çok önemli bir fark yaratabilir.

Anne Sütü Nedir?

Anne sütü bebekler için mükemmel bir besindir. Hem bebeklere ihtiyaçları olan besinleri gerekli miktarlarda sağlar, hem de bebeklerin enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmalarına yardımcı olacak antikorlarla doludur. Bunun dışında tamamıyla sterildir. Formula sütünden farklı olarak, anne sütü bebeğinizin ihtiyaçlarına uyum sağlayan canlı bir maddedir. Günden güne ve emzirmeden emzirmeye değişebilir. Örneğin, içinde bebeğinizin o gün karşılaştığınız bir mikropla savaşmasına yardımcı olacak antikorlar bulunabilir ya da sıcak günlerde içerdiği su oranı artar. Vücudunuzun dinlenmiş olduğu sabah saatlerinde genellikle daha yoğundur.

Ürettiğiniz ilk süt, antikor ve besin bakımından zengin, yapışkan ilk dışkıyı (mekonyumu) atmasını kolaylaştıracak müshil özellikler içeren ağız sütüdür. Gerçek anne sütü doğumdan birkaç gün sonra gelir. Her emzirme bebeğin susuzluğunu gidermek için daha sulu olan önsüt ile başlar. Bebek emmeye devam ettikçe, daha yoğun olan sonsüt üretilir. Bu süt yağ ve protein bakımından zengindir ve bebeğinize büyümesi için gerekli olan enerjiyi sağlar.

Emzirmenin Avantajları

Daha rahattır. Emzirme, özellikle de gece yarısı bibeon hazırlamaya ve ısıtmaya göre daha kolaydır.

Bebeğiniz için daha faydalıdır. Anne sütüyle beslenen bebekler biberonla beslenen bebeklere göre daha az bağırsak enfeksiyonu geçirirler. Ayrıca anne sütüyle beslenen bebekler yüzde elli daha az soğuk algınlığına yakalanıyor ve solunum yolları hastalıkları, kulak ve idrar yolu enfeksiyonları geçirme ihtimalleri de daha az.

Sağlıklı bir yetişkinliğin temellerini atar.  Altı aya kadar verilen anne sütü bebeğinizin alerjilerden korunmasına yardımcı olur. Anne sütüyle beslenen bebeklerin hayatlarının ileriki dönemlerinde obez, egzama, diyabet ya da yüksek tansiyon hastası olma ihtimalleri daha düşüktür. Ayrıca anne sütünün beyin gelişimine yardımcı olduğunu ileri süren deliller de vardır.

Çene ve dişlerin gelişimini destekler. Anne sütüyle beslenen bebeklerin diş problemleri yaşama ihtimalleri daha azdır. Bebeğinize çok farklı tatlar sunar.

Zevklidir. Bebekler doymak için olduğu kadar rahatlamak için de emerler; emzirme, gergin olan bebeğinizi rahatlatmanın en hızlı yoludur.

Tekrar forma girmenize yardımcı olur. Emzirme, rahminizin normal boyutuna geri dönmesini sağlayan oksitoksin üretimini arttırır. Hamileliğiniz süresinde depolanan yağ, süt üretmek için kullanılır.

Rahatlamanıza yardımcı olur. Bebeğinizi emzirmek için oturmak zorundasınız, bu da dinlenmeniz anlamına gelir. Ayrıca, emziren annelerde, prolaktin hormonunun seviyesi daha yüksektir. Bu da, kendinizi rahat hissetmenizi sağlar; böylece emzirdikten sonra çabucak uykuya dalabilirsiniz.

Sağlığınız için faydalıdır. Emzirmenin  göğüs ve yumurtalık kanseri ihtimalini azaltır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ