Ökse Otu Neye Yarar? Ökse Otu Faydaları

Ökse Otu Neye Yarar? Ökse Otu Faydaları

Ökse otu faydaları insan sağlığı için büyük öneme sahiptir. Genel olarak bizlerin pek bilmediği ama geçmişten bu yana eczacılıkta kullanılan ökse otunun, farklı ağaçlarda yaşayan canlı bir parazit olduğunu biliyor muydunuz? Yerleştiği ağaçlardan bazıları ise kavak, elma, meşe, söğüt ve armuttur. Ancak birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan şifalı bitkiler arasında yer alır. Hak arasında çekem otu olarak da bilinir. Çeçem otu faydaları nedir diye merak edenler yazımızdan cevap bulabilirler.

Ökse Otu Faydaları

Ökse Otu Neye Yarar?

Ökse otu faydaları genellikle çay olarak tüketildiğinde etkisini gösterir. Ökse otu çayı, ökse otu yapraklarının kurutulmuş haliyle yapılır. Ökse otu, tomurcukları içerisinde bulunan sıvı ile birlikte işlemlerden geçer ve ilaç yapımlarında kullanılır. Alternatif tıpta bitkisel tedavi yöntemi olarak yer bulan ökse otu sonbahar ve ilkbahar aylarında ortaya çıkar. Otun tohumları yoktur, beyaz yuvarlak meyveleri bulunur.

Ökse Otu Neye Yarar

Ökse Otu Faydaları Nelerdir?

Ökse otu faydaları daha anlaşılır olması açısından aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

  • Ökse otu faydaları arasında üst solunum yolu rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olması yer alır. Bu hastalıkların başında astım gelmektedir. Fakat fayda sağlamak istiyorsanız ökse otu çayı düzenli olarak tüketmelisiniz.
  • İki gün arayla tüketilen ökse otu çayı kuru öksürüğü gidermeye yardımcı olur.
  • Ökse otu faydaları arasında yer alan bir diğer özelliği ise vücuttaki ödem ve iltihapları atmaya yardımcı olmasıdır.
  • Kanser ilaçlarının yapımında da kullanılan ökse otu kendi başına kullanıldığında da farklı kanser türleriyle savaştığı söylenir. Ökse otu faydaları arasında kanserin yayılmasını engellediği gibi zararlı tümör hücrelerinin küçülmesini sağlamak da yer almaktadır.
  • Gece yatmadan bir saat önce ökse otu çayını içtiğinizde hem uyku probleminizi gidermiş olur hem de sinirlerinizi yatıştırması sonucunda ruhsal olarak rahatlamış olursunuz.
  • Menopoz dönemindeki hormon düzensizlikleri içinde ökse otu tercih edilebilir.
  • Ökse otunun ödem atılmasına yaradığı da konuşulanlar arasındadır.
  • Adet dönemi başlamadan önce içilirse sancıların azalmasını sağlar.
  • Besinlerden dolayı oluşan ishal sorununa da iyi gelir.
  • Kan şekerinin dengelenmesi için de kullanılır.

Bağışıklığı Güçlendiriyor! Ekşi Mayalı Ekmek Faydaları başlıklı sayfamızdan da bağlantıya tıklayarak yararlanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ