Canım Anne

Örgü Örnekleri

Türk kadınları olarak bizler birçok konuda oldukça yetenekliyiz. Örgü de bu yeteneklerimiz arasında. Diğer yandan kadınlar olarak bizler alışverişlerimizde de çok fazla para harcıyoruz. Üstelik her kombinimize farklı kıyafet kullanmak zorunda kalıyoruz. Bu nedenle cebimizden çok fazla para çıkıyor. Ancak şalını, kazağını, şapkasını kendi ören kadınlar hem sadece kendilerinde olan bir model taşıyor, hem de tasarruf yapıyorlar. Üstelik bugün internette binlerce farklı şekilde örgü örnekleri varken örgü örmek artık eskisinden çok daha kolay. Şal örnekleri, örgü şapka modelleri gibi binlerce anlatım her an karşımıza çıkabiliyor. Diğer yandan bizler hala daha geleneklerini sürdüren bir toplum olduğumuz için özellikle torunumuz veya yeğenlerimiz için örgüler örmeye hala daha devam ediyoruz ve geleneğimizi kaybetmiyoruz. Üstelik örgü örerek tüketim toplumuna karşı bir alternati,f sumuş oluyoruz ve üretmeyi tercih ediyoruz.

        Örgü şapka modelleri biz kadınların vazgeçilmezlerindendir. Özellikle kış aylarında kadınlar örgü işlerini artırırlar. Bu nedenle de kışlık şapka, bere, atkı, eldiven gibi şeyler çok daha fazla örgüsü yapılan modellerdir. Örgü şapkalar tığ ve şiş kullanılarak yapılabiliyor. Tığ kullanılarak örülenler genellikle baharlık oluyor ve aksesuar amaçlı kullanılıyor. Yine de şapkanın kalınlığı kullanılan ipin modeline göre değişmektedir. Şapkalar ister simli ipten, ister boncuklu ipten, ister kendinden desenli ipten, istenirse de üzerine motifler dikilerek yapılabiliyor. Tiftik ip, yüzde yüz pamuk ip ve yün ip gibi ipler örgü şapkalarda tercih edilebiliyor.

        Örgü şapka modelleri de internette sık aranan örgü örnekleri arasında yer almaktadır. Örgü şapkalar istenirse kış için bere, kasket şeklinde isternirse bahar için tığ işi olarak makrome ipinden yapılabiliyor. Yazlık olan şapka örgüleri daha çok modelli, motifli ve delikli şekilde örülürken, kış için olanlar daha sık ve daha motifsiz şekilde örülüyor. Örgü şapkalar da  hem simli ipten hem yün ipten hem de motifli olarak yapılabilen örgü çeşitlerindendir. Şapka örerken istenirse şiş, isternirse tığ ve hatta sadece eller bile kullanılabilmektedir. Üstelik örgü şapkalar çok küçük olduğu için hızlı ve kolay örülebilmektedir.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın