Örgülerin kalitesi nasıl olmalı ?

İnternetten el işlerini, çeşitli örgü örneklerini satabilmeniz için ilk aşamamız olan örülecek olan örgü modelinin kalitesi nasıl olmalı ? kaliteli örgü nasıl örülür ? sizlerle bu bilgileri paylaştık.

Örgülerin kalitesi nasıl olmalı ?

Örgüye başladığınız da bir  yada bir kaç örgü çeşidi örmeye başlarsınız örneğin bebek yeleği, bebek battaniyesi, bebek patiği gibi burada sizin satışını yapmak istediğiniz örgü modellerini çok iyi belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü buna göre ip çeşidi, ona göre müşteri farklılığı ve tüm bunlara yetişme zorluğu gibi etkenler vardır.

En azından öreceğiniz ve satışını yapacağınız örgü çeşitlerini maksimum seviyede azaltın, örgü oyuncak (amigurumi) ören ve satan biri çeyizlik yelek siparişi almasının absürt olması gibi aslında her çeşit örgü örebilirsiniz burada sizlere anlatmak istediğimiz durum şu her örgüyü öreceğim diyerek tüm işlerde başarısız olmayın demek istiyoruz.

Amigurumi ören veya satan kişi o konu üzerinde kendini geliştirmeli en güzel örgü oyuncak nasıl yapılır?, güvenlikli örgü oyuncak nedir ? gibi o konuda en iyi olmalı. Yine farklı bir örnek iğne oyası ören biri aynı zamanda kanaviçe, dantel, lif modeli ve bebek örgüleri siparişi alıp kendisi yapmaya çalışıyorsa o işte başarılı olma ihtimali çok zayıftır.

Hangi örgü çeşidini örüyorsanız o örgüye uygun kaliteli ipleri tercih etmelisiniz.

Bebek örgüsü yapıyorsanız bebeklerin tenleri için uygun, tahriş ve alerji yapmayan ip türü kullanmalısınız, artan iplerinizi uygun olmayan örgüler için kullanmayın. Kesinlikle kalitesinden emin olduğunuz ip marka ve modelini kullanın. Burada çoğunlukla ipin fiyatı göz önünde bulunduruluyor ancak siz güzel örgü örersiniz saatleriniz verirsiniz ancak yaptığınız örgü beğenilmez hemde kullandığınız ip sebebinden. Bu durumda zararı kalitesiz ip ile örgü ören kişiye olacaktır.

Kaliteli örgü nasıl örülür ?

Kaliteli örgü örmek için kullandığınız ip ve markası çok öneli unsurdur. (İp sizi kötü örgü ören biri olarak gösterebilir)

Tam olarak bilmediğiniz bir model de sipariş almayın. (Daha önceden tecrübe etmediğiniz örgü modelini direk ilk olarak siparişte yaparsanız sizi muhtemelen kötü örgü ören biri olarak gösterecektir. İlk denemelerde %45 oranında hatalı örmeler ortaya çıkmaktadır.

Daha çok müşteri değil daha kaliteli örme hedefiniz olsun. (Kalitesiz örgüyü 50tl ye satılır alan kişide memnun olmaz, kaliteli örgüyü 100tl satarsınız daha çok kazanmakla birlikte olumlu müşteri de kazanırsınız.

Aynı anda altından kalkamayacağınız siparişler almayın! aldığınız siparişler, araya sipariş almalar, sıkıştırmalar sizi gerginliğe itecek ve acele edeceksiniz bu durumda örgünün hatalı veya kalitesinden ödün vermeniz anlamına gelmektedir.

Örgü ipi modele ve mevsimine uygun olmalı !

Piyasada içerikleri, kalınlıkları ve renkleri ile yüzlerce çeşit örgü ipi bulunuyor.  Örgü ipinin kalınlığının, öreceğiniz modele uygun olması da çok önemli. Örneğin evinize bir koltuk şalı örüyorsanız, oldukça kalın bir ip tercih etmenizde fayda var. Çünkü, koltuk şalı büyük bir parça olduğundan kalın örgü ipi ve kalın bir şiş yada tığ kullanmanız işinizi çok daha kolaylaştırır. Yani örgü dilinde, örgünüz kolay ve hızlı yürür. Ancak bebeğinize bir hırka yada battaniye örecekseniz ince kalınlıkta bir örgü ipi kullanmanız gerekir. Doğru kalınlıkta bir örgü ipi, öreceğiniz modelin yanı sıra örgünün deseninin de en iyi şekilde görünmesini sağlayacaktır.

Günümüzde içeriği ve kalitesi olduğu kadar mevsime uygunluğuna göre de birçok çeşit örgü ipi bulunuyor. Kışlık el örgü ipleri genellikle yün, alpaka, kaşmir gibi malzemelerden üretilirken, baharlık ve yazlık el örgü iplerinde pamuk, keten gibi doğal lifler kullanılıyor.

Kışın daha sıcak tutması için yünlü kumaşlar tercih ediliyor ve yün, doğal bir elyaf olduğundan ıslanana kadar sıcak tutuyor. Yün örgü ipleri ile üretilen kazaklar hem hafifliği hem de koruyucu özelliği ile oldukça kullanışlı. Yün görünümlü akriliklerse terletip, ağırlık yaparken, saçlarda elektriklenmeye neden olabiliyor.

Pamuk, keten ve doğal liflerden hazırlanmış el örgü ipleri ile üretilen giysiler ise özellikle yaz aylarında terin buharlaşarak havaya karışmasını sağlıyor. Bu nedenle yazın  organik pamuk, keten gibi doğal liflerden hazırlanan el örgü iplerini tercih etmenizi öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ