Oturduğunuz Koltuklardan Hemen Kalkın!

Oturduğunuz Koltuklardan Hemen Kalkın!

   Birçoğumuz hayatımızın büyük bir bölümünü hareketsiz geçirmekteyiz. Özellikle de sosyal medyanın, telefon ve televizyonun çok fazla yaygınlaştığı günümüzde çok fazla oturulup, hareketsiz kalınıyor. Hele de bu televizyon ve telefon alışkanlığı bir bağımlılık ve rutin haline gelmişse daha uzun süre bile hareketsiz kalınabiliyor. Ancak az hareket ederek yaşamak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sağlığınız ve sosyal yaşamınızı olumsuz yönde etkiler.

blank

Hareketsiz bir yaşam birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Başta sinir sistemini olumsuz yönde etkileyen hareketsizlik kalp damar hastalıklarına ve sindirim hastalıklarına da sebep olabilmektedir. Aynı zamanda sinir sisteminin bozulmasına binaen de depresyon bozukluğuna sebep olmaktadır. Az hareket etmek sindirim sisteminizi olumsuz etkilediği içinde obeziteyi tetikleyen etkenlerin başında gelmektedir. Bu yüzden sağlıklı bir hayat sürmek ve uzun yaşamak için hareket etmeli ve düzenli olarak egzersiz veya spor yapmalısınız.

blank

   Boş zamanlarınızı telefon başında veya televizyon karşısında kanepede uzanarak geçirmek yerine başka aktiviteler yapabilirsiniz. Hareket insanın hem bedenini hem de ruhunu genç tutar. Siz de bu kuralı hayatınızın en başına oturtmalı ve ona göre hareket etmelisiniz.

blank

Açık havada yürüyüş yapmak size oldukça iyi gelecektir. Hem daha dinç olmanızı sağlar hem de sizi ruhen bir doyuma ulaştırır. Hareketsiz kalmak insanları hantallaştırır. En ufak işlerde çabucak yorulma isteği oluşur, sürekli kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaşmamak adına bol bol hareket etmeli ve yürüyüş yapmalısınız.

blank

Günde yarım saat yürüyüş yapmak sizi zihnen ve bedenen dinlendirecek ve sakinlemenizi sağlayacaktır. Böylelikle daha dingin ve huzurlu olursunuz. Hareketsizliğin vermiş olduğu pişkinlik hissinden de kurtulursunuz. Daha enerji dolu ve dinç olmak istiyorsanız mutlaka hareketli olmalı en azından her gün yarım saat yürüyüş yapmalısınız.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ