Canım Anne

Patik Modelleri

Özellikle kış aylarında ısınmamıza yardımcı ayaklarımıza sıcaklık veren patik modelleri aynı zamanda ev şıklığımızda da önemli bir unsurdur. Hem kendi evimizde hemde misafirliğe gittiğimizde şık bir patiği rahatlıkla tercih edebiliriz. Patik kullanımı bizleri sıcak tutacaktır. Özellikle küçük çocukların ayaklarının üşümemesi içinde kullanımı oldukça kolaydır. Kadınlar örgüyle kendi yeteneklerini sergileyeceği için şıklıklarınıda kendileri belirleyebilmektedir. Günlük hayatta sıkça ve rahatça bu modelleri kullanabiliriz. Bir yönden de bayanlar örgü işlerini kullanarak geçimlerine de yardımcı olabilirler. Ayrıca geleneklerimiz doğrultusunda genç kızların çeyizlerinde de çokca tercih edilir.

     Patik modelleri uygulaması en zor modeller arasında gösterilebilir. Patikler genellikle ince şişle örülür. Tabi bu şiş seçeneği patiğin kullanımına ve ipine göre farklılık gösterir. İnce şişten sonra ise en çok kullanılan gereç tabikide tığ olarak bilinir. Patikler sıkı örüldüğü için bu yöntem uygulanır. Örgü çeşitleri arasında bayanlar en çok patik örgüsünü tercih etmekte ve uygulamaktadır.  Sizlere tığ ile örülecek bir modelin yapım aşamasını örnek olarak verecek olursak ; öncelikle 5 numara çelik tığ ile örgümüzü gerçekleştireceğiz, kaç numara ayakkabı giyiyorsanız 2 zincir fazlasını çekerek başlamanız gerekmektedir. Son 12 zincir kalına kadar sık iğne örüyoruz patiğimizi son 12 zinciri ördükten sonra trabzan yapıyoruz. Son zincire 7 trabzan batıyoruz ve aynı hizaya kadar trabzan yapımına devam ediyoruz .Bu şekilde yaparak 1. aşamayı tamamlamış oluyoruz. 2. aşamada topuk bölümünde 2 çift sık iğne yapıp tekrar trabzan bölümüne kadar sık iğne yapıyoruz. 1. aşamada son zincire 7 defa tığ battığımız ilmeklerin üzerine çift batıyoruz ve örmeye devam ediyoruz.2. aşamayı da tamamladıktan sonra 3.cü aşamada topukta 2 ilmek tarak kısmında 3 ilmek artırma tapıyoruz.Toplam 10 turda taban tamamlanmış oluyor.Tabandan sonra diğer ipe geçiyoruz arttırma olmadan 2tur düz trabzan örüyoruz. 3. Bölümde tarak kısmında yani on kısım da 26 ilmeği çift alıyoruz. 4. aşamada ön kısımda 11 çift yapıyoruz. 5. aşamada 7 çift alıyoruz ön kısımda ve turu kapatıyoruz , diğer renkten toplam 5tur trabzan oluşmuş oluyor 2 turda düz sık iğne yapıp patik yapımını sonlandırıyoruz.

Patik kullanımı özellikle bizim toplumumuzda gelenek haline de dönüştüğü için modası hiç geçmeyen örgüler arasında yer almaktadır. Patik modelleri zevke göre çeşitlendirilebilen ve herkes tarafından kullanılabilen sizi hem sıcaklığa ulaştırıp hem de ayaklarınızda şıklık sağlayacak aksesuarlar olarak hayatınızı güzelleştirebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: