Pesketaryen Diyeti Nedir? Pesketaryen Beslenme

Son günlerde çok konuşulan diyet çeşitleri arasında yerini alan Pesketaryen diyeti nedir sorusu da sıkça soruluyor. Diyet olmasının yanı sıra bir beslenme şekli olarak da karşımıza çıkan Pesketaryen beslenme ünlüler de dahil olmak üzere pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Günümüzde bilindiği üzere sık sık yeni diyet ve beslenme şekilleri konuşuluyor. Bazı diyetlerde et yenmezken, bazılarında süt ve süt ürünleri yenmemesi tavsiye ediliyor. Vejeteryan diyetler arasında olan Pesketaryen diyetinde ne yenir sorusuna cevap olan bu yazımızdan Pesketaryen beslenme ile ilgili detayları da bulabilirsiniz.

Pesketaryen Diyeti

Pesketaryen Diyeti Nasıl Yapılır?

Pesketaryen diyeti yapanlar balık ve diğer yenebilen deniz canlılarından tüketebiliyorlar. Pesketar diyet olarak da bilinen bu beslenme şeklinde nelerin yendiğini ve yenmediğini yazımızın devamından öğrenebilirsiniz. Pesketaryen beslenme için sadece balık gibi deniz canlıları yok. Ayrıca sebzeleri meyveler, baklagiller ve tahıllar da tüketilebiliyor. Pesketaryen diyet listesi kapsamında levrek, alabalık gibi tatlı su balıkları, diğer tuzlu su balıkları, istiridye, karides gibi kabuklu deniz canlıları, ton balığı ve somon balığı da bulunuyor. Bu diyeti yapan bazı kişiler peynir, yumurta gibi süt ürünlerini tüketirken, bazıları ise süt ürünlerinden uzak duruyor.

Pesketaryen Diyet

Pesketaryen Beslenme Nedir?

Vejeteryan diyet listeleri arasında yer alan Pesketaryen diyeti yapanlar süt ve süt ürünleri yiyebilirler de, yemeyebilirler de… Yoğurt ve peynir gibi hayvansal ürünler Pesketaryen beslenme kapsamında yenebiliyor. Ayrıca bu diyette meyveler ve sebzeler rahatlıkla tüketilebilirken; bütün yeşillikler yüzde 50 oranında, tahıllar ve karbonhidrat gurubu da yüzde 25 oranında yenebiliyor. Deniz ürünlerinin Pesketaryen diyet içindeki oranı ise yüzde 25 oluyor. Katı kuralları barındırmayan bu diyet besinlerin ne kadar tüketileceği ve miktarları ile ilgili bir sınır koymadığı için çok tercih ediliyor.

Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyette Ne Yenir? Konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Pesketaryen Diyette Ne Yenir
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ