Regl Döneminde Spor Yapılır mı?

Regl Döneminde Spor Yapılır mı?

  Regl dönemi her kadının yaşadığı bir dönemdir. Ancak bu süreçte ağrı ve sızılar, halsizlik gibi sorunlar olduğu için kadınlar spor yapıp yapmamakta kararsız kalabilirler. Regl döneminde yapılan sporlar ilgili birçok araştırma yapılmıştır ve ortak bir sonuca varılmıştır. Regl döneminde yapılan spor kadınlara kendilerini daha iyi hissettirmekte ve ağrılarını azaltmaktadır. Bu yüzden eğer spor yapmak isterseniz tedirgin olmadan yapabilirsiniz.

Regl döneminde yapılan spor sayesinde birçok olumsuz etkisinden kurtulabilirsiniz. Aslında regl döneminde spor veya egzersiz yapmak kadınlar son isteyeceği şey olabilir. Çünkü oldukça ağrılı ve sancılı geçen bir süreçtir. Ancak siz spor veya egzersiz yapmaya başladığınızda ve devam ettiğinizde ağrılarınızın yavaş yavaş azaldığını fark edeceksiniz.

Aynı zamanda spor mutluluk hormonlarının da salgılanmasına yardımcı olduğu için hem bu dönemde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz hem de salgılanan mutluluk hormonlarının sayesinde ağrılarınızı unutacaksınız. Bu bilgiler bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Regl döneminde vücut ısısı düşmektedir ve vücut daha fazla ısıya ihtiyaç duymaktadır. Siz öylece oturdukça haliyle vücut ısınız daha da çok düşer ve daha çok üşürsünüz. Bunu engellemek için çok ağır hareketlerin bulunmadığı hafif egzersizler yapabilir veya yogayı tercih edebilirsiniz.

Regl ağrısını eğer ağır şekilde yaşıyorsanız bunun için bir doktora başvurmalı ve gerekli olan ilaçları almalısınız. Bu şekilde reglinizin geleceği günden bir gün önce ilaçları içerek ağrılar daha gelmeden önlemini almış olursunuz. Bu sayede ilacınızı alarak rahatlıkla spora gidebilir veya evde kendiniz rahatlıkla egzersiz yapabilirsiniz.

Hafif esneme hareketleri veya hafif bir yürüyüş size bu dönemde oldukça iyi gelecektir. Aynı zamanda vücudunuzun kan dolaşımını da hızlandıracağınız için kendinizi daha rahat ve iyi hissedersiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ