Rezene Çayının Yararları

Rezene Çayının Yararları

Oldukça sağlıklı ve doğanın mucizelerinden olduğunu düşündüğüm, ayrıca düzenli kullandığınız takdirde sizin de karşılığını alacağınıza emin olduğum rezene, her mutfakta bulunması gereken bir bitki. Ayrıca bu bitkinin eski tarihlerden beri farklı ülkelerde ilaç olarak kullanıldığını da belirtmem gerekir.

rezene-cayinin-yararlari-4

Öncelikle çayının yapılışından bahsedelim. 1 tatlı kaşığı rezene tohumunu 1 bardak kaynamış suya ekleip kaynatın, 10 dakika demlenmeye bırakın. Çayımız hazır.

Rezene; magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor; ayrıca a, b, c vitaminleri bakımından zengin olduğu için; rezene çayı, vücudu güçlendirir, diriltir. Ayrıca demir, bakır, çinko, e vitamini içerdiği için cilt sağlığını koruma konusunda önemlidir.

rezene-cayinin-yararlari-3

Rezene çayı şişkinlik, hazımsızlık, mide krampları, midenin gerilmesi ya da ekşime gibi sindirim sorunlarında, düz kas tabakasını gevşetmesine bağlı olarak, oldukça faydalıdır. Bağırsak parazitlerinde, üst solunum yolu enfeksiyonlarında şifa niteliğindedir. Ağrı ya da hazımsızlık rahatsızlığı hissedildiğinde içilmeli, rahatladığınızı fark edeceksiniz.

rezene-cayinin-yararlari-2

Adet öncesi ağrılarını dindirir, adet düzensizliğini tedavi eder ve biz kadınların her ay yaşadığı o gerginliği atmaya birebirdir. Özellikle regl döneminden bir hafta önce içmeye başlarsanız, hem adet sancılarınızı yok eder ya da minimum hale getirir, hem de daha sakin bir dönem geçirmenize yardımcı olur.

Menopoz dönemlerinde bayanların gerginlik, daralma gibi durumları azaltır, sakinleştirir. Ayrıca sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır.

rezene-cayinin-yararlari-1

Bebeği olan anneler için de şifa niteliğindedir. Çünkü o, en çok çektiğiniz sorunlardan biri olan, bebeğinizin gazını çıkarma konusunda imdadınıza yetişerek bebeğinizi rahatlatır. Emziren annelerin sütünün de çoğalmasını sağlar.

Zengin lifler içerdiği için kolesterol seviyesini dengede tutar. Bu da kalp ve damar hastalıkları reskini en aza indirger.

Yani; rezene çayını evinizden eksik etmemeniz, sizin ve ailenizin sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

rezene-cayinin-yararlari-5

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ