Sağlığınızla İlgili Bilmeniz Gereken 4 Şey

Sağlığınızla İlgili Bilmeniz Gereken 4 Şey

*20 Yaş Dişlerinin Çekilmesi Şart Değil

Diş hekimlerinin yaptığı açıklamalara göre 20 yaş dişlerinin çekilme zorunluluğu diye bir durum kesinlikle yoktur. 20 yaş dişinin ağrı yapması, diş etine gömülü kalması söz konusu olduğunda; bu dişin çekilip çekilmemesine diş hekiminin karar vermesi doğru olacaktır. çürük sebebiyle apseye sebep oluyorsa 20 yaş dişinin çekilmesini uygun bulan diş hekimleri, bunun dışındaki durumlarda dişin çekilmesinin zorunlu olmadığı kararındalar. Yanındaki dişe yaptığı baskı da dişin çekilip çekilmemesi için karar aldıran bir sebep olabilir.

*Uyku İlacı Çözüm Değil

Sağlıklı bir yaşantının ilk gereklerinden biri düzenli uyumak olduğunu hepimiz biliyoruz. Nöroloji uzmanları uykusuzluğun üç aydan fazla sürdüğü durumları kronik uykusuzluk olarak tanımlıyor ve üzerine geçen sürenin tedaviyi zorlaştırabileceğini belirtiyorlar. Erken teşhisin tüm hastalıklarda olduğu gibi uykusuzluk sorununda da dikkat edilmesi gereken hususlardan olduğunu hatırlatan uzmanlar; problemin yaşanmış kötü bir olayın ardından başlayabileceği gibi, çocukluktan itibaren de gelişmiş olabileceğini söylüyorlar.

blank

Uzmanlar; bahsettiğimiz durumların yanı sıra bazı zihinsel bozuklukların ve duygu-durum bozukluklarının da uykusuzluğa yola açabileceğini belirtiyorlar. Nöroloji uzmanları; uykusuzluğun sorun haline gelmeye başladığını düşündüğünüz anda bir doktora gitmeniz gerektiği konusunda uyarıyorlar. Uyku ilacı almak sorunu kökten çözmeyecek, anı kurtarmak olacaktır.

blank

*Kilo, Kanser Riskini Artırıyor

Pek çok kronik hastalığın en önemli nedenlerinden biri obezite yani aşırı kilolu olmaktır diyen uzmanlar; aşırı kiloların kontrol altına alınması gerektiği konusunda ısrar ediyorlar. Kanserlerin %7’sinin oluşma sebebini fazla kilolar olarak açıklayan doktorlar, obezitenin ciddi bir hastalık olduğunu ve mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Toplum olarak obezite sorunundaki artış konusuna dikkat çeken uzmanlar, en kısa zamanda fazla kilolardan kurtulmak gerektiğini hatırlatıyorlar.

blank

*İnsülin Direnciniz Olabilir

Tatlı yemek için sürekli fırsat kolluyor, kilo vermekte zorlanıyor, yemeklerden sonra uykunuz geliyor ve genel olarak kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız insülin direncine dikkat diyoruz hanımlar. İnsülin direnci düzenle konmadığı takdirde diyabet, hipertansiyon ve kalp rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklara zemin oluşturmaktadır. Tüm bunların dışında obeziteyi tetikleyen insülin direncinin iyi yönetilmesi gerektiğini hatırlatalım.

blank

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ