Sağlıklı Yaşamın 10 Altın Kuralı

   1.Kural: Sağlıklı olmak için her gün düzenli olarak en az yarım saat yürüyüş yapmak iyi gelecektir. Yürüyüş yapmak özellikle kalp sağlığı için çok faydalıdır. Ayrıca yürüyüş sayesinde sinir sisteminizde güçlenecektir. Özellikle açık havada yapılan yürüyüşler daha dinç ve sağlıklı olmanızı sağlar.

  2.Kural: Yemeklerinizdeki doymuş, katı yağ oranını azaltınız. Özellikle de doğal olan yağları tercih etmeniz sağlığınız açısından iyi olacaktır. Hazır gıdalardan uzak durunuz. Özellikle salam, sosis ve tatlılardan kaçınmanız sizin için iyi olacaktır.

saglikli-yasamin-10-altin-kurali-5

  3.Kural: Sağlığınız için yemeklerinizin içindeki eti de azaltmanız iyi olacaktır. Et yemekleri ağır olduğu için sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Et yemek isterseniz eğer balığı tercih etmenizi öneririm.

  4.Kural: Özellikle çay ve kahveyi azaltınız. Özellikle de çay yediğiniz yiyeceklerin vitamini emdiği için sağlığınız için iyi gelmeyecektir. Çayı azaltmanız veya yapabiliyorsanız tamamen bırakmanız sağlığınız için daha iyi olacaktır. Sigara içenler içinde sağlığını tehdit ettiğini söylemeye gerek bile yoktur.

saglikli-yasamin-10-altin-kurali-4

  5.Kural: Sağlıklı yaşamanın en önemli yollarından biri de dengeli ve doğal besinlerle beslenmektir. Özellikle kilo problemi olanlar dengeli beslenme programı uygulayarak çok rahat kilo verebilir, daha sağlıklı bir yaşam sürebilirler.

6.Kural: Yemeklerinizdeki tuz oranını azaltmanız da iyi olacaktır. Çok fazla tuz tüketimi birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

saglikli-yasamin-10-altin-kurali-3

  7.Kural: Sağlıklı bir yaşam için uyku düzeni de büyük öneme sahiptir. Aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanın. Fazla uyumak sizin için iyi gelmeyecektir. Vücudunuz daha bitkin ve halsiz olacaktır. Erken yatıp erken kalkmak en doğrusudur. Yetişkinler için en  fazla 8 saat uyku yeterlidir.

saglikli-yasamin-10-altin-kurali-1

  8.Kural: İyimser olmak, pozitif düşünmek hayatınızı daha renkli yaşamanızı sağlar. Bu da sağlığınız için olumlu bir durumdur. Gülmeyi unutmayın, her zaman pozitif düşünmeye çalışın.

9.Kural: Spor ve egzersiz yapmak daha sağlıklı bir yaşam sürmek için en başta gelen unsurlardan biridir.

  10.Kural: Sevdiğiniz kişilerle vakit geçirmek hem hayatınıza anlam katacak hem de sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

saglikli-yasamin-10-altin-kurali-2

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ