Salatalığın Bilinmeyen Yararları

Salatalığın Bilinmeyen Yararları

Salatalık mutfaklarımızda her zaman yerini alır. Özellikle salata içinde kullandığımız salata, aynı zamanda birçok faydaya da sahiptir.

Salatalık, içerisinde A, C, E, K vitaminleri; potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, manganez, demir, çinko, silis gibi mineraller bulunmaktadır. Cildi arındırarak canlandırır, cilt kırışıklıkları, ciltteki sarkmalar, ciltteki yara izleri, ciltteki yanıklara yararlıdır.

Akne, egzema, sedef gibi cilt hastalıklarının oluşumunu engelleyici etkisi vardır. Böbrek taşı oluşumunu engeller. Vücuttaki su kaybının önlenmesini sağlar. İçerisinde bulunan vitaminler ve su sayesinde baş ağrısını hafifletir, rahat bir uyku uyunmasını sağlar. Ağız kokusuna sebep olan bakterileri etkisiz hale getirerek ağız kokusunu yok eder. Vücut ısısının düzenlenmesinde önemli rol oynar.

İçerisindeki magnezyum minerali sayesinde  sinirlere iyi gelir ve kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar. Göz altındaki şişliklerin ve morlukların giderilmesini sağlar. İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. Yüksek tansiyonu düşürerek vücuttaki tansiyonu düzenler. İçerisindeki su ve lifler sayesinde kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarını engeller. Asitliği nötrleyerek kandaki ve vücuttaki pH seviyesini düzenleyici özelliğe sahiptir. Basur ve obeziteyi önleyici etkisi vardır. İçerisindeki karbonhidrat ve B vitamini sayesinde yorgunluğu giderir. Düzenli kullanımda selülitlerin oluşumunu engeller.

Gastrit gibi mide rahatsızlıklarında koruyucu etkisi vardır. Kalp ve damar sağlığı için tüketilmesi önerilir. İçerisindeki silis minerali sayesinde tırnakları korur ve tırnakları güçlendirerek uzamasını sağlar. Kandaki glikoz seviyesini düzenleyerek kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Astım, gut ve eklem iltihabı gibi rahatsızlıkların oluşumunu engelleyici etkiye sahiptir.

İçerisindeki silis minerali sayesinde vücuttaki bağ dokusunu güçlendirerek kıkırdak dokuları, kasları ve kemikleri korur. Vücutta biriken toksinlerin ve zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Ter bezlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. İçerisindeki lifler sayesinde tot tutucu özelliğe sahiptir, diyet yapanlar kullanabilir. Prostat, meme, rahim gibi kanser türlerinin oluşum riskini azaltıcı etkiye sahiptir.

 

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ