Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme Önerileri

Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme Önerileri

Eski yanlış alışkanlıklarınızdan kurtulup, düzenli beslenmeye ve spor yapmaya karar verdiyseniz sizlerle paylaşacağımız bilgiler çok işinize yarayacak hanımlar.

Spora yeni başlıyorsanız ya da daha önceden de spor yapan biriyseniz beslenme şekliniz de yaptığınız sporla uyum içinde olmalıdır. Kilo vermek ya da kasları fazlalaştırmak için farklı egzersizler olduğu gibi her spor faaliyetinin amacına ulaşabilmesi için bir beslenme düzeni olmalıdır.

Spor yaparken farklı beslenme gerekliliğinin sebebi, her spor için harcanan enerjinin farklı olmasıdır. Spor yaparken kas kütlesini korumak ve güçlendirmek için normalden daha fazla protein ve karbonhidrat almak gerekiyor. Sporcular için en iyi beslenme şekli yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve sıvı alımıyla gerçekleşebilir. Sadece proteine yüklenerek daha fazla kas yapılacağı bugüne kadar doğru bilinen yanlışların başında gelmektedir.

Beslenme düzeninizi oturturken spora ne amaçla başladığınız önemlidir. Amacınız kilo verip güzel bir vücuda sahip olmaksa bunu aç kalarak ve sadece sıvı tüketerek gerçekleştiremezsiniz. Yeterli derecede karbonhidrat almadan sadece protein ve sıvılarla beslenmek size kilo kaybettirmiyor aksine mevcut kas kütlenizin zayıflamasına sebep oluyor. Uzun lafın kısası spor yaparken doğru beslenmek şart oluyor.

Bilindiği üzere karbonhidratların asıl görevi vücuda enerji vermektir, dolayısıyla olmazsa olmazlardandır. Karbonhidrat içeren besinler B vitaminleri açısından oldukça zengindir ve vücudun enerji sistemini çalıştırmaya yararlar. Bu enerjiyi alabildiğimiz en doğru yer tahıllardır. Protein ise vücudun yapı taşları amino asitleri oluşturuyor. Et, tavuk, balık, süt, yumurta ve süt ürünleri protein grubu arasında yer alıyor.

Proteinin görevi kas dokularını iyileştirmek ve geliştirmektir, enerji vermez. Doğru bir beslenme için karbonhidrat açısından zengin bitkisel yağlara da ihtiyaç vardır. Vücut ısısını dengeleyen yağ tabakası bize enerji verdiğinden sıfırlanması kesinlikle doğru değildir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ