Spordan Önce Ne Yenmeli?

Spordan Önce Ne Yenmeli?

Sporun daha faydalı olması için spordan önce ne yenmeli, hangi besinler ne kadar tüketilmeli sizler için detaylı olarak derledik. 

Spor doğru ve sağlıklı besleme ile desteklenmediğinde pek faydalı olmayacaktır. Zayıflama, kilo alma, kas yapma gibi spor egzersizlerinizden önce ve sonra yedikleriniz önemlidir. Yediklerinizin spordan önce kalorisi düşük fakat size enerji veren yiyecekler olması gerekir. Tabi ki herkesin şahsi beslenme listesi ve düzeni farklı olmalıdır. Biz içeriğimizde genel anlamı ile spordan önce tüketilmesi gereken ve enerji veren yiyecekleri ele aldık. Aşağıdan spordan önce ne yenilmeli, hangi yiyecekler enerji verir öğrenebilirsiniz.

Spordan Önce Ne Yenmeli?

  • Sporunuz başlamadan 2-3 saat önce yumurta, avokado, yağsız salata, peynir, haşlanmış sebzeler tüketebilirsiniz. Tahıl tüketmek isterseniz tam buğday bir dilim ekmek veya yulaf ezmesi tüketebilirsiniz.
  • Tok tutan ve enerji verici meyvelerden olan muz spordan önce tüketilebilir. Ayrıca avokado, ananas veya mevsiminde ise karpuz da tüketebilirsiniz.
  • Yağsız veya light olarak geçen yoğurtları da tüketebilirsiniz. Yanında bir elma veya yağsız salata, yoğurt yok ise ayran tüketebilirsiniz.
  • Spor öncesi genellikle protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Proteinli ve lifli gıdalar hem uzun süre tok tutacak hem de enerji verecektir. Ayrıca bu besinlerin kalorileri de düşük olduğu için spor öncesi tüketilmesi gereken en ideal besinler arasında yer almaktadırlar.
  • Son olarak her spor öncesi kuruyemiş tüketebilirsiniz. Fındık, ceviz, leblebi ve kuru üzüm size oldukça fazla enerji verecektir.

Sitemizde yer alan diğer sağlık konularını ve önerilerini de inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ