Tığ İşi Anahtarlık Yapımı

Bugün sizlerle yapımı oldukça basit ve görüntüsü çok şirin olan ev şeklinde tığ işi anahtarlık yapımını detaylı olarak derledik.

İstediğiniz boyutta anahtarlığı tığ işi örgü ile kolayca yapabilirsiniz. Para verip plastik anahtarlık almak yerine örgü şeklinde örüp kullanabilirsiniz. Örgü anahtarlıkları çocuklarınıza gönül rahatlığı ile verebilirsiniz. Plastik anahtarlıklar kanserojen maddeler içermektedir. Bu nedenler sağlık açısından zararlıdır. İstediğiniz büyüklüğü göre zincir sayısını arttırıp büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz. Aşağıda yer alan videolu anlatımda biz orta boy anahtarlıkları tercih ettik. Sizde istediğiniz renk ve boyutta ev şeklinde anahtarlık işleyip kullanabilirsiniz.

Tığ İşi Anahtarlık Yapımı

Gerekli malzemeler: İstediğiniz sayıda renkli ipler, 2.5 numara tığ, makas, içini doldurmak için elyaf veya pamuk ve iğne gereklidir.

Yapımı: 

  • İlk olarak istediğiniz büyüklüğe göre zincir çekmeniz gerekiyor. Videoda yer alan anlatımda 18 zincir çekerek örmeye başlıyoruz. Zincirleri çok sıkı çekmeden biraz gevşek olarak çekin.
  • Daha sonra ipinizi dolayıp 4.zincire batıp yarım tırabzan örün.
  • 16 adet yarım tırabzan örün. Ev oluşana kadar her sırada 16 adet tırabzan örüp ilerleyin.
  • Her bir üst sıraya geçişte ipi dolayıp batın bir zincir çekin ve tırabzan yapıp ilerleyin.
  • 14 sıra yarım tırabzan yaptıktan sonra dolayıp ipinizi kesin.
  • Sıra geldi çatıyı yapmaya bunun için diğer renk ipi alıp ilmek atın. Dönderip bir zincir atın ve daha sonra iplerinizi arkaya alıp yandaki ilmeğe batıp ipleri gizleyin ve yarım tırabzan örün. Bu şekilde çatıyı yapmaya devam edin.
  • Ev şeklinde örgü anahtarlık yapımının devamını aşağıda yer alan videodan takip edebilirsiniz.

Tığ İşi Anahtarlık Yapımı Videolu Anlatım

Damla Hobi anlatımı ile örgü tığ işi anahtarlık yapımının nasıl olduğu adım adım izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=I-HvqILAlcM

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ