Tırnak Batması

Tırnak batması genellikle ayak başparmağında görülmekle birlikte tüm tırnaklarda gerçekleşebilir. Sebepleri ise; tırnakların dipten kesilmesi, aşırı kilo yüzünden ayağın taşıdığı yükün fazla olması, alınan darbeler, ince burunlu ayakkabılar, gebelik döneminde ayakta oluşan ödem ve şişlik, aşırı terleme, cilt hastalıkları… Tırnağın etrafı kırmızı veya iltihaplıysa, dokunduğunuzda acı hissediyorsanız, tırnak batması olduğunu anlayabilirsiniz.

tirnak-batmasi-5

Son zamanlarda tırnak batması için hastaneler tel tedavisi uygulamaktadır. Biraz pahalıdır ama kesin çözümdür. Tırnak batması henüz çok ilerlememişse, evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle iyileşmeyi sağlayabilirsiniz.

-Kekik çayı: Kekik çok faydalı bir bitkidir. İltihap ve enfeksiyonlara karşı panzehirdir. Kekik çayı için; bir su bardağı su ve iki çorba kaşığı kekik kullanabilirsiniz. Çay soğuduğunda 10 dakika kadar parmağınızı çayın içinde bekletin. Günde bir kaç kez tekrarlayın.

tirnak-batmasi-3

-Tuzlu su; batan tırnağın enfeksiyon kapmasını önler. Tırnaktaki ağrının geçmesini sağlar. Ilık suya iki çay kaşığı tuz atın. Parmağınızı 30 dakika boyunca bu suya batırın. Her gün iki kez uygulayın.

-Soğan lapası; tırnak batmasında hemen etkisini gösterir. 1 soğanı pişirin, blendırla ezin. Steril gazlı bezin üzerine yayın. Yaralı parmağa sürüp iki saat kapalı halde parmağınızda bekletin.

tirnak-batmasi-2

-Pamuk; tırnağın batan kısmıyla deri arasına pamuk yardımıyla tampon yapın. Ama bu yöntemi tırnak batmasının başlangıç aşamasında uygulayabilirsiniz. Ağrıyı azaltacaktır. Pamuğu her gün değiştirin.

-Yumurta akı; bir yumurta akını çırpın ve günde bir kaç kez tırnak batmasının olduğu yere uygulayın.

-Zeytinyağı; tırnak batmasının bulunduğu kısma sürüp 1 2 saat kadar bekletin. Bölge kurudukça işlemi  tekrarlayın.

Tırnak batmasını engellemek için; çok sıkı ayakkabılar giymemeye özen gösterin, e vitamini ve bitkisel olduğuna inandığınız kremlerle düzenli olarak el ve ayaklarınızı nemlendirin. Her şeye rağmen geçmezse

doktorunuza başvurun.

tirnak-batmasi-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ