Üzerlik Tohumu Faydaları Nelerdir?

Türkmenistan’da son zamanların hastalığı olan koronavirüsü önlemek için üzerlik tohumu yakılınca bu tohum insanlarda merak oluşturdu. Eski zamanlardan beri üzerlik tohumu kullanılır. Çayı yapılabilir veya yakılarak da kullanılabilir. Bronşları temizleme özelliği vardır. Üzerlik tohumu faydaları bunun da bitmez. İşte üzerlik tohumu ne işe yarar diye merak edenler için bu soruların cevabı…

Üzerlik Tohumu Faydaları

Üzerlik Tohumu Faydaları

Üzerlik tohumu faydaları aşağıda sıralanmıştır. Eski zamanlardan beri alternatif tıpta kullanılan bu bitkiden siz de faydalanabilirsiniz. Ayrıca canimanne.com sitemizde yer alan diğer sayfalara da göz atabilir, bilmediğiniz ya da merak ettiğiniz pek çok konuda bilgilenebilirsiniz. Bunlardan biri olan Yenibahar Nedir? Yenibahar Faydaları Nelerdir? Konulu sayfamıza da bakabilirsiniz.

İşte üzerlik tohumu faydaları

  • Sinüs yollarına faydası vardır. Üst solunum yolundaki tıkanıklığı açar ve akıntı ile iltihapları veya enfeksiyonları dışarı atar.
  • Üzerlik tohumu boğazdaki ağrıya ve iltihaba da iyi gelmektedir. Boğaz iltihabına iyi gelmesi için çay olarak tüketilmelidir. Boğazdan iltihabı balgam şeklinde atar. Öksürüğün boğazı çok fazla tahriş etmesini engeller.
  • Bazı besin kalıntılarının oluşturduğu kurtların dökülmesini sağlar. Sindirim yollarını temizler ve bağırsakların temizlenmesini sağlar. Olabilecek bütün hastalıklardan korur.
  • Rahatlamaya yardımcı olur.
  • Hafızanın ve beynin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Unutkanlık veya Alzheimer hastalığını önler. 
  • Üzerlik tohumu yaşlanmayı engeller. Hormonların düzenli çalışmasını sağlar.
  • Ağızda oluşan kötü kokuyu önler. Bunun için bir miktar üzerlik tohumunu ağızda bekletmek gerekir.
  • Üzerlik tohumu içerisinde çözücü maddeler bulunur ve bunlar tükürüğe karışarak ağız içindeki biriken atıkların mide yoluyla atılmasını sağlar.
Üzerlik Tohumu Neye Yarar

Üzerlik Tohumu Çayı Yapımı

 1 yemek kaşığı üzerlik tohumu 2 su bardağı suya atılır ve iki dakika boyunca kaynatılır. 7 dakika boyunca demlenmesini bekledikten sonra süzerek tüketilir. Üzerlik tohumu faydaları çayıyla da aynı etkiyi yaratır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ