Mitomani Ne Demek? Yalan Söyleme Hastalığı Nedir?

Mitomani Ne Demek? Yalan Söyleme Hastalığı Nedir?

Psikolojik rahatsızlıklar arasında adı geçen mitomani nedir diye merak edenler için hazırladığımız bu yazımızda uzman görüşlerinden faydalanılmıştır. Yalan söyleme hastalığı olarak kısaca anlatılabilen mitomani ile ilgili detaylar aşağıdadır. Çevremizde bazı kişiler vardır ki; sürekli yalan söylemek yaşam şekilleri haline gelmiştir. Biz onlara yalancı deriz. Ancak psikolojide bunun bir hastalık olduğu belirtilir. Bu kişiler söyledikleri yalanlarla tanınırlar. Zaman içinde alışkanlık haline gelmiş olan bu durum onları tanıyanlar tarafından aslında çok iyi bilinir. Ancak kendileri çoğu zaman bunun bir hastalık olduğunu, kendilerinin de hasta olduğunu kabullenmezler.  

Mitomani Ne Demek?

Mitomani ne demek? Yalan söylemeyi yaşamında alışkanlık haline getirmiş olan, söylediği yalanlara kendisini inanan ve karşısındakilerden de inanmasını bekleyen kişilerin hastalığına psikolojide mitomani deniyor. Yalan söyleme hastalığı olarak bilinen mitomani hastaları artık söylediklerine inanılmadığını fark ettiklerinde intihara sürüklenebiliyorlar. Peki, mitomani nedenleri nelerdir? Canimanne..com adresimizde yer alan bir diğer sağlık kategorisi yazısı olan Hangi Doktora Gitmeliyim? Hangi Doktor Neye Bakar? Konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yalan Söyleme Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Yalan söyleme hastalığı yani mitomani nedenleri uzmanlar tarafından şu şekilde sıralanır.

  • Çocukluk çağlarında çevresinde bulunan kişilerin sürekli yalan söylemesinden dolayı bunu normal kabul etmesi
  • Çocuklukta yaşanan ve bilinçaltına yerleşen travmalar
  • Diğer kişiler tarafından aşağılanma korkusu
  • Diğer kişilerden onay alma isteği
  • Doğru söylediğinde karşısındakilerin sözüne inanmamaktan korkma

Mitomani Tedavisi Nasıldır?

Yalan söyleme hastalığı olarak bilinen mitomani tedavisi için öncelikle karşımızdaki kişiye yalancı demekten çok onun bir hasta olduğunu bilmek gerekir. Mitoman kişiler genellikle hasta olduklarını kabul etmezler. Ona düzgün bir şekilde anlatarak ve bunun bir hastalık olduğunu kabul ettirerek psikoloğa gitmesini sağlamak gereklidir. Psikologlar tarafından hastayla ve gerekirse hasta yakınları ile konuşularak mitomani tedavisi için uygun yöntemlerle hastanın iyileşmesi sağlanmaya çalışılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ