Yeni Doğum Yapan Anne Ne Zaman Doğum Yapar?

YENİ DOĞUM YAPAN ANNENİN BAKIMI

Yeni doğum yapan anne ne zaman banyo yapar, nelere dikkat etmek gerekir, yeni annelerin merak ettiği konulardandır.

yeni-dogum-yapan-anne1

Henüz yeni doğum yapmış annenin bakımı ve iyi dinlenmesi oldukça önemlidir. Bir yandan dünyaya getirdiği bebeği için vücudu süt üretecek, bir yandan da kendi bakımına ve bebeğinin bakımına özen göstermesi gerekecektir.

Annenin öz bakımı çok önemli olmakla birlikte, doğum sonrası anne oldukça bitkin olacaktır. Normal veya sezaryen doğum sonrası yeni hayatına hızlı adapte olması gerekecektir. Doğum sonrası vücudunda ağrılar ve dikişler olacaktır. Ancak bir yandan da kendisinin ilgisini bekleyen bir de kendisine muhtaç bebeği olacaktır.

lohusalık

Doktorun da tavsiyesi üzerine doğum yapmış bir annenin ayağa kalkıp hareket etmesi kendi işini ve bebeğinin ihtiyaçlarının kendisinin gidermesi gerekecektir. Bu kan dolaşımı ve bağırsak hareketliliği için önemlidir.

Yeni doğum yapan anne ne zaman banyo yapar: Doğum sonrası anne göğüs bölgesini temiz tutmaya özen göstermekle birlikte, doğumun 2.veya 3. günü banyo yapabilecektir. Ancak banyonun duş alır şekilde yapılması uygun olacaktır. Lohusalık boyunca yani 40 gün süresince annenin oturmadan ayakta duş alır şekilde banyo yapması gerekir. Banyo esnasında dikiş olan bölgenin tahriş edilmeden yıkanması,  yıkama sonrası da nem kalmayacak şekilde nazikçe durulanması önemlidir.

yeni-dogum-yapan-anne

Yeni doğum yapan anne ne zaman banyo yapar, duş almanın anne sütüne faydası nelerdir: İkinci gün atlatıldıktan sonra anne her gün duş alabilecektir. Duş almak kan dolaşımına yararlı olacağı gibi sütün de artmasında fayda sağlayacaktır. Her tuvaletten sonra da vajinanın önden arkaya doğru yıkanması ve kurulanması gerekir. Bu bölgenin kuru ve temiz olması enfeksiyon riskini azaltacaktır. Doğum sonrası bir süre kanama meydana gelecektir ki bu normaldir. Ancak kokulu ve ağrılı akıntı geldiğinde doktora başvurulmalıdır.

Kullanılacak iç çamaşırının pamuklu ve dar olmayan nitelikte olması gerekir. İç çamaşırının günlük değiştirilmesi ve yine enfeksiyon riskini azaltmak için pedlerin, kanama olmasa bile kısa aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ