Yeni Doğum Yapmış Anneler İçin Tavsiyeler

Yeni Doğum Yapmış Anneler İçin Tavsiyeler

YENİ DOĞUM YAPMIŞ ANNELER İÇİN TAVSİYELER

Tüm anneler, bebeklerini kucaklarına alacakları günü sabırsızlıkla bekler. Hamilelikte ne kadar dikkatli olunması gerekiyorsa, aynı şekilde doğum sonrasında da dikkatli olmak gerek. Yeni doğum yapmış annelerin dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bebeklerinin ve kendi sağlıkları için bazı şeyler yapmaları gerekir. Öncelikle sezaryen ile doğum yapmış anneler, ameliyat yerlerini iyi korumalılar. Ağır kaldırmamalı ve kendilerini yormamalılar. Göğüslerinde oluşacak herhangi bir aksi durumda mutlaka aile sağlığı merkezine veya doktorlarına başvurmalılar. Doğum sonrası göğüs uçlarında gerilmeler ve çatlaklar oluşabilir. Bu acılı durumu yaşamamak adına bazı önlemler alınması gerekir. Bu bilgiyi doktorunuzdan mutlaka alın.

blank

Yeni doğum yapmış annelerin dikkat etmesi gereken noktalardan bir diğeri ise; hijyen ve banyo yapmak. Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce göğüs uçlarınızı mutlaka saf su ile temizleyin. Giydiğiniz kıyafetlere temas eden göğüslerinizi temizlemeden emzirme işlemine başlamayın. Ayrıca sezaryen doğum sonrası yapacağınız banyolarda dikkatli olun. Çok sıcak su ile yıkanmayın. Ne zaman yıkanmanız gerektiği hakkındaki bilgiyi doktorunuz daha doğru bir şekilde verecektir. Ameliyat yaranızın durumuna göre bir zaman aralığı söyleyecektir. Sezaryen doğum yapan anneler ayrıca ameliyat yerleri için düzenli olarak pansumana gitmeliler. Normal doğum yapanlara oranla sezaryen doğum yapanlar çok dikkatli olmalı.

dogum-sonrasi

Yeni doğum yapmış annelerin dikkat etmesi gereken noktalardan diğeri beslenme konusunda olacak. Doğum sonrası beslenmenize daha fazla özen göstermelisiniz. Sütünüzün yeterli miktarda gelmesi için bol sıvı ve baklagiller tüketmelisiniz. Doğumdan sonraki hayatınızda, beslemeniz ve en iyi şekilde bakımını yapmanız gereken bir bebeğiniz olacak. Zararlı alışkanlıklarınız varsa eğer bunları kesinlikle bırakmalısınız. Ayrıca beslenme şeklinizde iyileştirmeler yapmalısınız. Fakat sütünüz gelsin diye gereğinden fazla yemek yemeyin. Sütü en çok getiren sıvıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ