Zayıflamaya Çalışırken Yapılan Hatalar

Zayıflamaya Çalışırken Yapılan Hatalar

Dengesiz beslenme, hareketsiz ve düzensiz bir hayat, yavaş çalışan bir metabolizma; ne yazık ki insanların kilo almalarına ve mutsuz olmalarına sebep olan unsurların başında gelmektedir. Kadınlarda kilo aldıran en önemli sebep yavaş işleyen metabolizma olurken; erkeklerde görülen fazla kiloların nedeni tüketilen aşırı yağlı gıdalar ve alkol olmaktadır. Bunlar ve başka sebeplerle normalden fazla kiloya sahip olan kişiler fazlalıklarından kurtulmak için çeşitli yollara başvurmaktadırlar. İzlenecek en doğru yol kilo verirken bir uzmandan yardım almaktır.

Fazla kilolardan kurtulmanın en doğru şekli bir diyetisyenden destek almak demiştik. Ancak bazı kişiler bu süreci kendi yöntemleriyle düzenlemeye çalışmaktadırlar ki bu da sağlıklarının bozulmasına neden olmaktadır. Kendi doğru bildikleri uygulamalar ve imkanlarla aç kalıp kilo vermeye çalışmak yapılan en büyük yanlışların başında gelmektedir.

Aç kalınarak kilo verilmeyeceğini yapılan tüm bilimsel araştırmalar kanıtlamaktadır. Aç kalmak kişiyi sadece halsiz bırakır ve vücut bir önceki öğünün eksiğini bir sonraki öğünde kapatmaya çalıştığından daha fazla açlık hissi yaşatır. Kilo vermek için yapılan başka bir yanlış da zayıflama ilaçları kullanmaktır. Doktorların kesinlikle önermediği bu ilaçları kendi kafasına göre kullanan kişiler hiç de az değildir. Bu ilaçların ne kadar zararlı olduğunu ve yan etkilerinin kişinin sağlığını bozacağını hatta organlara kalıcı zararlar bırakabileceğini akılda tutmak gerekmektedir. Zayıflamak için yapılan bir başka yanlış ise tek tip beslenmek.

Doğru diyet programlarında zengin bir içerik olmalıdır. Bunun sebebi kilo vermek isteyen kişinin sağlığından ödün vermemesi ve kan değerlerinde bir bozukluk yaşamaması gerektiğindendir. Diyet yaparken sürekli tartılmak da psikolojiyi bozan etkenlerin başında gelir ki bu da yapılan ciddi bir yanlıştır. Zayıflamaya olan inancı sarsmak istiyorsanız diyet yaparken sık sık tartılmalısınız dersek sanıyoruz bizi anlarsınız. Diyet yaparken bol su içmeyi unutmamalısınız. Günde en az 2 litre vücudunuzun ihtiyacıdır.

Spor yapmamak, kısa süreli diyet programları uygulamak, sadece bitki çayı içerek sıvı tüketmek kilo verirken yapılan diğer yanlışlardır. Doğru ve kalıcı kilo vermek istiyorsanız uygun bir diyet programı uygulayıp, bol su içip, egzersiz yapmalısınız.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ