Adet Geciktirici Nasıl Kullanılır?

Uzun zaman önce planlanmış olduğunuz tatil ya da düğün gibi özel günlerinizin adet dönemine denk gelmesi hiç de hoş bir tesadüf olmayacaktır. Bu sevimsiz durumdan kurtulmak için devreye adet geciktirici ilaçlar giriyor. Özel günlerinizde size fizyolojik olarak rahatsızlık verecek adet günlerinizi kullanacağınız ilaçlarla ertelemeniz mümkün hanımlar.

adet-geciktirici-nasil-kullanilir-4

Kadınlarda her ay yumurta olgunlaşırken östrojen, olgunlaştıktan sonra da progesteron hormonu üretilir. Kadın vücudunun gebeliğe hazırlık safhasındaki bu hormonlar sayesinde, oluşan yumurtalar çatlar. Eğer döllenme olmadıysa iki hormon birden azalmaya başladığı için, buna bağlı olarak  adet süreci oluşur. Her kadının her ay yaşadığı adet döngüsünün sistemi bu şekilde işlemektedir.

adet-geciktirici-nasil-kullanilir-3

Dışarıdan müdahale ederek, östrojen ve progesteronun azalması engellenirse, adet döngüsü sonraya ertelenebilir. Bu öteleme işlemi çok uzun süreli değil, en fazla 10 güne için uygulanmalıdır. Daha fazla yapıldığı takdirde bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkileri şöyle sıralayabiliriz. Göğüslerde şişme ve hassasiyet, adet gününde uzama veya kanamada artış görülebilir.

adet-geciktirici-nasil-kullanilir-1

Adet geciktirme ilaçları adet döneminizin olası başlangıcından iki gün önce kullanılmaya başlanmalıdır. İlaçlar günde 2-3 taneyi aşmayacak şekilde içilmelidir. Kaç tane almanız gerektiği kullandığınız ilacın prospektüsünde yazmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz üzere 10 günü geçirmemeye çalışmalısınız. Kanamanız başlamadıysa ilaç etkisini göstermiş demektir.

adet-geciktirici-nasil-kullanilir-5

Unutulmaması gereken en önemli püf noktası; ilaç sadece adet gecikmesine yarar, kesinlikle doğum kontrol yöntemi değildir. İlacı bıraktıktan sonra 2-3 gün içinde kanamanız başlar ve yeni adet düzeniniz son kanamanızın tarihine göre şekillenecektir. Adet geciktirici ilaçları yılda 2-3 defadan fazla kullanmamanızı tavsiye eden uzmanlar, vücudun doğal döngüsüyle çok oynamamak gerektiğini hatırlatıyorlar.

Bebek bere ve şapka modellerine bu linkten ulaşabilir, sevdiklerinize örmek için bin bir çeşit örgü yelpazesini sitemizden inceleyebilirsiniz.

adet-geciktirici-nasil-kullanilir-2

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ