Ajurlu Bebek Yeleği Örülüşü

Anne olmak hemen her kadının hayallerini süsler. Doğru baba adayını bulduktan sonra çocuk düşünmeye sıra gelmiştir. Hamile olduğunu öğrendiği gün kadınlar için milattır. Yavaş yavaş bebek alışverişlerine başlanır. Bazen ise ne kadar mağaza gezilirse gezilsin bulunan bebek kıyafetleri beğenilemez. O zaman iş başa düşer. Anne bebeğine kendi eliyle kazaklar, yelekler örmek ister. En çok tercih edilen örgü şekillerinden biri de ajurdur.

ajurlu-bebek-yelegi

  • Ajurlu Beyaz Bebek Yeleği

Yapılışına gelmeden önce ajur nedir diye sorulduğunu duyar gibiyim. Konu hakkında çok fazla bilgisi olmayan ama ajur modelli örgüler yapmak isteyenler için önce ajur nedir bunu anlatalım.

  • Ajur

Eğer düz örgü sizi sıkıyorsa ve başka bir örgü tekniği denemek istiyorsanız ajur öğrenebilirsiniz. Ajur örgü, örgüleri sıklaştırmak üzerine kuruludur. Kendini örmekten alamayanlar için sık kullanılan bir örgü çeşididir. Arttırma tekniği olarak da bilinir. Ayrıca delikli arttırma da denilir. Bütün modeli ajurlu yapabileceğiniz gibi sadece örgünüzün belli kısımlarını da ajurlu kullanabilirsiniz. Klasik ajur tekniğinde ajur yapılacak kadar örgü yapılır. Ajur için sağ şişe iplik dolanmalıdır. Sonra ilmek tekrar düz örülür. İstenildiği kadar ajur yapılıncaya kadar devam edilir. Arka sıra içinse –tüm sıranın ters örülmesinde – sarılı iplikler örgünün ön tarafında ajuru oluşturur. Ajur istenildiği kadar olacak şekilde işleme devam edilir. Eğer ajurun üstüne de ajur yapılmak istenirse ajurun oluşturmuş olduğu düz ilmekten önce yine ilmek sarılır ve bu ilmek düz örgü yapılır.

ajurlu-bebek-yelegi-orulusu

  • Ajurlu Beyaz Bebek Yeleği Yapılışı

Beyaz yünümüzü alalım. 80 ilmek ile başlayalım. Üç sıra haroşo şeklinde örelim. Sonraki sıra için 3 ilmek örelim. Bir arttırıp, bir keselim. Sıranın sonuna kadar bu işlemi devam ettirelim. Böylece delikler oluşacak. Kurdele kullanmak istersek bu delikler oldukça işe yarayacak. Yine bir sıra haroşo örelim. Altı ilmek haroşo, on ilmek düz, bir kere dolanacak, bir kere düz, bir kere daha dola, on iki ilmek düz, bir kere dolanacak, bir düz, bir dola, yirmi ilmek düz, bir kere dolanacak, bir düz, bir dolanacak, on iki ilmek düz, bir dolanacak, bir düz, bir dolanacak, on ilmek düz, altı ilmek haraşo yapılacak. Dörtlü ajur olana kadar devam edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ