Akciğerler Nasıl Güçlenir? Akciğerleri Güçlendirme

Akciğerler Nasıl Güçlenir? Akciğerleri Güçlendirme

Koronavirüsten korunma ile ilgili pek çok yazımızda canimanne.com diğer sayfalarından ulaşabilirsiniz. Koronavirüs Hakkında Her Şey! Koronavirüsten Korunmak başlıklı yazımız ilgile okunuyor. Yazılarımızın hepsi uzmanların görüşleri doğrultusunda hazırlanmaktadır. Bu dönemde en çok konuşulanlardan biri virüsün vücuda girdikten sonra akciğerlere ulaştığı ve çeşitli tahribatlar verdiği. Eğer sağlıklı bir akciğeriniz varsa virüsü yenmeniz çok daha kolay. Ancak sigara kullanıyorsanız ya da diğer başka sebeplerden dolayı akciğerleriniz yeterince güçlü değilse o zaman işiniz biraz daha zorlaşıyor. Nefes darlığı şikayetleri başlıyor ve tedavi biraz daha uzun sürebiliyor. Peki, akciğerler nasıl güçlenir? Bugünün yazısında akciğerleri güçlendirme ile ilgili bazı püf noktaları vardır.

Akciğerler Nasıl Güçlenir?

Tabii ki en doğrusu sigara içmemek ve akciğerlerimizin tertemiz kalmasını sağlamaktır. Ancak tüm uyarılara rağmen sigara içiyorsanız ya da yeni bıraktıysanız akciğerleri güçlendirmek için göğüs hastalıkları uzmanlarının aşağıdaki önerilerini dikkate almakta fayda var. Akciğerler nasıl güçlenir diye merak ediyorsanız işte cevapları…

Akciğerleri Güçlendirme Yöntemleri

Akciğerleri güçlendirme demek kapasitesi artırma anlamına gelir. Bu da daha rahat ve sağlıklı nefes almak demektir. İşte akciğerler nasıl güçlenir konusunun detayları…

Diyafram Egzersizleri

Sırt üstü yere uzanın ve dizlerinizi bükün. Anı hareketi bir sandalyeye oturarak ve bir elinizi göğsünüzün üzerine bir elinizi karnınıza koyarak da yapabilirsiniz. Burnunuzdan yavaşça nefes alın. Bu sırada karnınızı şişirin. Burnunuzdan aldığınız nefesi yine yavaş bir şekilde ağzınızdan verin. Nefesi dışarı verirken karın kaslarınızı kasın. Bu egzersize 15 dakika devam edebilirsiniz. Gün içinde 3 – 4 kez yapılmalıdır.

Büzük Dudak Solunumu

Bir yere oturun. Burnunuzdan nefes alın. Dudaklarınızı iyice büzün. Dudaklarınız o şekildeyken nefesinizi yavaş bir şekilde ağzınızdan verin. Bu egzersiz ile akciğerlerinizdeki hava boşalır. 5 dakika boyunca ve günde 3 – 4 kez yapın.

Pilates ve Yoga

Pilates ve yoga gibi egzersizler diyaframın düzenli çalışmasını sağlar. Bu sayede akciğerlerin kapasitesi de artar. Ayrıca solunum yapan kaslarınız da güçlenir. Yoga egzersizleri ayrıca solunum yolu kullanımının daha iyi hale gelmesini sağlamasının yanı sıra stresle mücadele etmek için de tercih edilebilir.

Yürüyüş

Evde kaldığımız bu dönemde her ne kadar açık havada yürüyüş yapamıyor olsak da; evin içinde 5 – 6 dakikalık yürüyüşler yapabiliriz. Bu sürelerde kaç kilometre yürüdüğümüzü akıllı telefona indireceğimiz adımsayar uygulamaları ile ölçelim. Gün içinde aynı yürüyüşleri tekrarlayalım. Günün sonunda hatırı sayılır bir kilometre kat ettiğinizi göreceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ