Anne Sütünün Besin Değeri Nasıl Artırılır?

Anne Sütünün Besin Değeri Nasıl Artırılır?

Bebeklerin gelişimi açısından hayati bir öneme sahip olan anne sütünün besin değerini bazı püf noktalarına dikkat ederek artırmanız mümkündür. Bebeklerinize ilk 6 ay sadece anne sütü, 2 yaşına kadar da ek besinle beraber olarak anne sütünü vermelisiniz. Bebeklerin zeka ve beden gelişimi için anne sütünün önemi oldukça önemlidir. Anne sütü bebek için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri içermektedir. Bu vitamin ve mineralleri artırmak sütünüzü daha kaliteli ve besleyici bir hale getirmek için aşağıdaki püf noktalarına uymanız ve uygulamanız yeterli olacaktır.

anne-sutunun-besin-degeri-nasil-artirilir

Anne sütünün besin değerini artıran etkenler  

  • Beslenmenize dikkat ediniz. Düzenli ve sağlıklı bir şekilde besleniniz.
  • Mevsimin meyve sebzelerini tüketmeye özen gösterin.
  • Birden kilo vermenizi sağlayacak diyetlerden, diyet ilaçlarından uzak durunuz. Bu hem ilacın etkilerinin bebeğe geçmesine neden olur, hem de sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.
  • Sütün artmasını sağlayan en önemli etken elbette ki sudur. Bu yüzden gün içinde su ve sulu gıdaları tüketmeye özen gösteriniz. En az 2,5 litre su tüketiniz.

anne-sutunun-besin-degeri-nasil-artirilir

  • İçerisinde bol miktarda kalsiyum barındıran yoğurt, peynir ve süt tüketerek sütünüzün içerisindeki kalsiyum seviyesini yükseltebilirsiniz.
  • Havuç, yeşil sebze ve kayısı anne sütünün besin değerini artıran besinlerdendir.
  • Yemek yerken aynı zamanda çay içmeyiniz. Çay yediğiniz yemeklerin vitaminini ve değerini öldürdüğü için içecekseniz bile yemeklerden en az 1 saat sonra çay içiniz.
  • Üzüm, kayısı gibi meyvelerin komposto ve hoşaflarını yaparak gün içinde tüketiniz. Özellikle de sütü az olan ve yeni doğum yapmış anneler için oldukça idealdir. Sütünüzün artmasına, besin değerinin daha fazla olmasına yardımcı olur.

anne-sutunun-besin-degeri-nasil-artirilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ