Asma Yaprağı Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Asma Yaprağı Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Asma yaprağı, ülkemizin her bölgesinde çok sevilerek tüketilen yaprak sarmasının ana maddesidir. Genellikle etli veya zeytinyağlı yapılan bu yemeğin başka çeşitleri de mevcut. Her bölgenin kendisine ait bir tarifi olsa da yaprak sarmasının değişmeyen malzemesi asma yaprağı. Çoğunlukla salamura yapraklar kullansak da, tuz içinde bekleyen yaprakların çok sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Salamura yaprakların içinde yüksek miktarda tuz birikir. Bu yüzden özellikle hipertansiyonu olan böbrek hastaları ve tedavi sürecinde sodyumdan uzak durması gereken hastalar çok tüketmemelidir. Peki asma yapraklarını salamura saklamaktan başka nasıl saklayabiliriz?

Asma yapraklarını saklamanın en yaygın yöntemi salamura olsa da başka seçeneklerimiz de vardır. Bu yazımızda asma yapraklarını dondurucuda başka hangi yöntemle saklayabiliriz bunu anlattık. Oldukça kolay olan bu tarif sadece 10 dakikanızı alıcak. Üstelik istediğiniz zaman buzdolabından çıkartıp donu çözüldüğünde kullanabilirsiniz. Gelin şimdi birlikte buzdolabında yapraklarımızı nasıl saklarız öğrenelim.

  • Buzdolabında saklayacağınız asma yapraklarının, ince damarlı, tüysüz, açık renkli ve çok derin yırtıkları olmayanlarını tercih etmeye çalışın.
  • Büyük ve derin bir kaba asma yapraklarınızı yerleştirin.
  • Yaprakların üzerini geçecek şekilde kaynar su dökün.
  • Asma yapraklarının her yerine kaynar suyun gelmesini sağlayın.
  • Asma yapraklarının rengi sarıya dönene kadar bekleyin.
  • Sararan asma yapraklarının suyunu iyice süzün. Kullanacağınız miktarda yaprakları buzdolabı poşetlerine koyup ağzını kapatın.
  • Son olarak poşetleri buzluğa atıp dondurun.

İstediğiniz zaman çıkarıp sarmanız için yapraklarınız buzlukta sizi bekliyor. Şimdiden afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ