Bakır Kaplar Nasıl Temizlenir? Evde Bakır Kalaylama!

Bakır Kaplar Nasıl Temizlenir? Evde Bakır Kalaylama!

Bakır kaplar geçmişten günümüze kadar ulaşan, hem lezzetli yemekler yapılan, hem de manevi değeri yüksek olan eşyalardandır. Bize eskiyi hatırlatan bakır kaplar, bugün hala mutfaklarımızda yer bulur. Bu kapları kullanan kişiler aynı zamanda evde bakır kalaylama nasıl yapılır diye de merak ederler. Bakır kaplar nasıl temizlenir sorusunun cevabı yazımızın devamındaki pratik bilgilerdedir.

bakir-kaplar-nasil-temizlenir
Evde Bakır Kalaylama

Bakır Kapların Temizliği!

Sağlığa yararları ile de bilinen bakır kapların temizliği evde bazı pratik yollarla yapılabilir. Eskiden mahallelerde dolaşan kalaycılara artık çok da rastlamak mümkün değil. Bakır kaplar zaman içinde kararır ve eski bir görünüm alırlar. Üzerlerinde oluşan kir lekeleri ve kararmalar, pas lekeleri evlerimizde kolayca bulunabilen bazı malzemelerle giderilebilir. Bakır kaplar nasıl temizlenir? Bakır kaplarınızın ilk günkünden daha yeni ve daha temiz olması için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Mutfak Temizliğinin Püf Noktaları konulu video içeriğimizi de izleyerek pek çok bilgi edinebilirsiniz.

bakir-kaplar-nasil-temizlenir
Bakır Kaplar Nasıl Temizlenir

Bakır Kaplar Nasıl Temizlenir?

Bakır kapları temizleme eskilerin bildiği şekliyle evde bakır kalaylama olarak da tabir edilebilir. Bakır kaplar nasıl temizlenir? İşte cevabı…

  • Bakır kapların kirli bölümlerine bol miktarda evlerimizde kullandığımız sofra tuzunu serpebilirsiniz. Tuzla ovacağınız bakır kaplar lekelerden ve kirden arınacaktır.
  • Sofra tuzunun üzerine bir miktar sirke dökmeniz de bakır kapların temizliği için yardımcı olacaktır. Bulaşık süngeriyle ovduğunuz bakır kaplarınız yepyeni bir görünüme kavuşur.
  • Bakır kaplar nasıl temizlenir sorusu fırın temizliğinde kullanılan deterjanların kullanılmasıyla da cevaplanabilir. Ancak bu deterjanlar kapların iç kısmına değil, sadece dış ve alt kısımlarına uygulanmalıdır.
  • Tuzla ovduğunuz bakır kaplarınızın iç kısımları için tuz kullanabilirsiniz. Bu işlem kızartma yaptığınızda ya da yemek pişirdiğinizde yemeklerin yapışmasını da engelleyecektir. Evde bakır kalaylama yöntemi olarak adı geçen tuzla ovma oldukça etkili bir yoldur.
bakir-kaplar-nasil-temizlenir
Bakır Eşyaların Temizliği
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ