Canım Anne

Bamya Yemeği Yapmanın Püf Noktaları

Bamya Yemeği Yapmanın Püf Noktaları

Bamya pişirilmesi zor bir yemektir. Düzgün pişirilmediğinde yapısı nedeniyle sümüklenme meydana gelebilir. Bamya yemeği yapmanın püf noktaları sizler için derledik.

Yaz aylarında yetişen ve genellikle kadınların kışın sıcak sulu yemek yapmak için buzlukta veya kurutarak kışa sakladıkları bamya lezzetli yemeklerimizden biridir. Bamya yemeği yaparken daha lezzetli olması ve yapısının azizliğine uğramamak için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir. Bamyanın piştiğinde yapısının biraz bozulması ve renginin gitmesi çoğu kişi tarafından beğenilmemesine neden olmaktadır. Fakat doğru pişirildiğinde bamya herkesin beğenebileceği lezzette bir yemektir.

Bamya Yemeği Yapmanın Püf Noktaları

  • Bamyaları ayıkladıktan sonra yıkama suyuna birazcık sirke koyup güzelce yıkayın. Sirke bamyadaki mikropların iyice temizlenmesini sağlayacaktır. Yıkadıktan sonra tamamen kurumadan herhangi bir işlem yapmamaya özen gösterin.
  • Bamyaları ayıklayıp soyduktan sonra çok fazla bekletmeden pişirmeye başlayın. Bekledikçe renk değişimi olacak ve lezzeti bozulacaktır.
  • Bamya yemeğini yaparken çoğu kişi salça kullanır. Fakat rendelenmiş domates kullanmak yemeği daha lezzeti yapacaktır.
  • Bamyanız pişirken içerisine limon suyu koyun. Çok az sıktığınız limon suyu hem diri kalmasına hem de bamyanın yapısının bozulmamasını sağlayacaktır.
  • Sarımsak ve soğanı ufak ufak iyice doğrayıp bamya yemeğine koyun. Böylece yerken daha lezzetli olacaktır.
  • Bamya ve diğer yemeklerinizi yaparken pişme esnasında çok fazla kapağını açmayıp çok fazla karıştırmayın.
  • Bamya yemeğini tamamen sıcak değil de hafif ılıyınca servis edip yiyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ