Battaniye Örgü Modelleri

Battaniye soğuk kış günlerinin hatta serin yaz akşamlarının bile vazgeçilmez bir parçasıdır. Özellikle son zamanlarda sigara yasağından dolayı kapalı mekânlarda oturamayan insanlar için battaniye cafelerde de sık sık yer almaya ve insanlar için ayrı da bir önem kazanmaya başlamıştır. Diğer yandan bahçemizde keyif yaparken, pikniklerde, evde kışın film izlerken veya pencereden elimizde kahvemizle karı seyrederken battaniye her daim yanımızda bulunur. Üstelik son zamanlarda ev tekstili ve ev modası da ülkemizde oldukça büyük bir ivme kazanmıştır. Bu nedenle de koltukların veya yatakların üzerine örgü battaniyeler ekleyip eve renk ve şıklık katmak da trendler arasındadır.  Örgü battaniyeler farklı markalarda, farklı mağazalarda oldukça yüksek fiyatlara satılarak bütçeleri hayli zora sokmaktadır. Oysa o örgü battaniyeler evde oldukça komik rakamlara mal edilip, mağazalarda satılanlardan çok daha şık sonuçlar verebilmektedir. Üstelik internet çağında olduğumuz için artık örgü örmek ve öğrenmek de eskiye nazaran çok daha kolaydır. Çünkü internette açıklamalı şekilde ve resimlerle basitçe ifade edilmiş birçok battaniye modelleri vardır.

Örgü battaniye modelleri birçok farklı amaçla kullanmak için örülebilmektedir. Bazen yatak odalarında kullanmak için, bazen salonda süsleme amacıyla aksesuar olarak, bazen de yeni doğan bebekler için örülebilmektedir. Özellikle geleneksel olarak bizler torunlarımıza veya yeğenlerimize bebek battaniyeleri öreriz ve hatta örmemiz bizden beklenir. Örgü battaniyeler kış için yünlü veya pamuklu ipten veya sadece aksesuar ve yatak örtüsü olarak ince naylonlu ipten motifli olarak örülebilir. İnce ve motifli olduğu zaman tığ veya ince şiş ile kış için örüldüğü zaman büyük şişlerle örülmesi gerekmektedir. Örgü battaniyeler kalın iple motif motif tığla örülüp sonradan dikilerek birleştirilebilir veya kendiliğinden desenli iplerle veya simli ve boncuklu iplerle de örülebilir.

Battaniye modelleri günlük hayatımızda sıkça kullandığımız eşyalardan bir tanesidir. Üstelik örgü battaniyeler hazır battaniyelere göre çok daha uzun sürede yıpranmakta daha dayanıklı olmaktadır. Bazılarımızın neredeyse kendisiyle yaşıt örgü battaniyeleri vardır. Üstelik bu battaniyeler özellikle bebek battaniyeleri bebek büyüdükten sonra başka bebeklere verilebilir ve dayanışmayı da artırır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ