Basit Örgü Modelleri

Basit Örgü Modelleri

Bayanların evlerinde zaman buldukça birçok işle meşgul olduklarını ve bu zamanlarını hem eğlenerek hem de verimli geçirmelerini istemekteyiz ve bu yüzden basit örgü modellerini sizlere tanıtmak istiyoruz. İlk önce baklava modeli örneğiyle başlayalım. Baklava modeli için 6 ilmek ters örgü, 8 ilmek düz örgü yapılarak ilk sıra bu şekilde sonlanır. Daha sonra ters ördüğümüz 6 ilmeği düz, düz ördüğümüz 8 ilmeği de ters örerek devam ediyoruz. Bu 6 ilmeğin 3 ünü sağ tarafa çaprazlarız. 3 ilmeği sağa kaydırırken 1 ilmeği de iç tarafa almanız gerekmektedir. Diğer 3 ilmek ise tam tersi yönde sola çaprazlanır. Bu şekilde 8 ilmek olana dek baklavayı açacaksınız. Bunları yaptıktan sonra ilmekleri ters yönde içe doğru kaydırılarak tepede 3 ilmek yan yana gelmesi sağlanır. Böylece baklava modelini oluşturmuş olursunuz.

Bir başka basit örgü modeli olan patika yol örneğidir. Bu örneğimizin püf noktası 2+2 ( 2 ters 2 düz) lastik üzerine kurulu olmasıdır. 2 tane ters ilmek örülerek iplik bir kez şişe dolanıp ajur oluşturulur. Daha sonra iki iki düz ilmek sol yöne doğru birlikte örülüp kesilerek tüm sıra tamamlanmış olur. Bunlardan sonra örgünün arka yüzündeki ters ilmekleri ters düz ilmekleri düz olarak öreceksiniz. Patikanın 2. kıvrımı için 2 ters ilmek örerek 2 düz ilmeği bu defa sağa doğru birlikte örüp keseceksiniz. Kesme işleminden sonra ajur oluşturulur. Ajurlar kıvrılan ipliklerin bir sağında bir solunda oluşturulmalıdır. Düz ilmekler ajurların arasında dolandırılıp patika yol oluşturulur.

Y-burgu modeli de basit örgü modellerindendir. Yapılışı ise 4 e bölünebilen sayılarla mümkündür. Mesela 12 sayı ilmekle uygulayacak olursak birinci 6 ilmek sağ şiş yardımıyla 3+3 sağa bükülür. Bükülen ilmekleri sol şişte toplayarak düz örgü ile öreceksiniz. İkinci ilmekte bu defa tam tersi sol şiş yardımıyla 3+3 şeklinde sola bükülür. Sol şişteki ilmekleri düz örgüyle öreceksiniz. Bunlardan sonra modelin arka yüzündeki tüm ilmekleri ters örgü ile öreceksiniz. Bükmeler ister 4 ister 6 aralıkla yaparak modelimizi bitirmiş olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ