Bebek Hırka Modelleri

Geçmişten, günümüze kadar olan süreçte her zaman süre gelen bir gelenek vardır. Bu gelenek; her anne, doğacak olan bebeğine, daha anne karnındayken bir şeyler örmeye başlar. Cinsiyeti belli olmadan da örülebilen bu örgü modelleri, bebek doğduktan sonra, bebeğe giydirilir. Topu topu 3 ay ya da 5 ay giydirilecek olan bir şey için belki de günlerce emek sarf eden anneler, bu işi zevkle yaparlar. Çünkü örülen örgü modelleri bir anlamda, ömür boyu saklanacak olan bir hatıra olacaktır. Yeni doğan bebekler, özellikle ilk 1 yıl, çok hassas olurlar ve ciltleri de çok ince olduğundan, bizim üşüdüğümüzün iki katı fazla üşürler. Doğum, kış aylarına denk geldiğinde, mutlaka kat kat giydirilmeleri gerekir. Bu konuda çok yardımı dokunan, hazır bebek hırka modelleri, bebekler için idealdir.

Bebek hırka modellerinden birini ya da bir kaçını hazır bir şekilde bekletmek, herkes için faydalı olacaktır.bebek doğduğunda alınan kıyafetler mutlaka olacaktır fakat çevrenizdeki kişiler tarafından örülen kıyafetler de sizin için faydalı olur. Hırka örmeyi becerebilen kişiler, illaki vardır. Bebekler için hırka ya da kazak örmek kolaydır. Tığ ya da şiş yardımıyla 2 günde örebilirsiniz.  Örerken ön ve arka kısımlar, ayrı ayrı örülüp birleştirilerek dikilir ve hırka ortaya çıkar. En kolay örgü tipi, şiş ile örülen pirinç modelidir.

Kız bebek için örülen kız bebek hırka modellerinden biri için;  öncelikle 52 ilmek atın, pirinç örgü ile 17 cm kadar örün. Eksiltme yaparak devam edin. Bunun için kol tarafına geldiğinizde en son pirinçte ikisini bir alarak kesme yapın. Ön tarafa geçersek 32 ilmek atın. 5 pirincin 1 ters 2 düz 1 ters 2 düz şeklinde devam edin. İki düzler, birer ilmeklik saç örgüsü şeklinde olacak. İlk saç örgüsü olarak 4 sıra sonra yapın. Devamında 6 sıra olacak ve 4 sırada bir saç örgüsü geçilecek. Ön kol oyuğunu, 2. Bükmeden sonra 3+2 olarak yapın. Yaka kısmını da 6. Bükmede 5+3+2+2 olarak yapın ve omuz için 12 ilmek kalacak şekilde kapatın. Sonra hırkanın arka tarafı için 90 ilmek başlayarak 17 cm pirinç devam edin. Her iki yanda 5’er ilmek tek örün. Diğer ilmekleri de çift alarak büzgü yapın. İlmek sayısı 50’ye inecek. Kol için bir defada 3 ilmek kesin. 44 ilmek kalacak. Yaka oyuğu için de. 6. Bükmeden 4 sıra sonra; 12 omuz ve sırayla 2+3+10+3+2+12 keserek omuz şeklinde devam edin. İsterseniz de kol kısımlarını da yapabilirsiniz. Yapılan parçaları birleştirerek hırkayı tamamlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ