Bebek Hırkası Modeli ve Yapılışı (Erkek Bebek ve Çocuklar için)

Bebek Hırkası Modeli ve Yapılışı (Erkek Bebek ve Çocuklar için)

Merhabalar sevgili örgücüler bu yazımızda NAKO İPLİK’in Minnoş modelinden Erkek Bebek – Çocuk Hırkası Yapılışını sizler ile paylaşıyorum. Lütfen hırkalarınız bitirdikten sonra facebook sayfamızdan bizimle paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca ilgi ve alakaya göre yani sizden gelecek yorumlara göre videolu anlatım da yapabiliriz. Hepinize Kolay Gelsin.

Bebek Hırkası Modeli ve Yapılışı

Model adı : Hoşgeldin Hırka
Zorluk derecesi : Kolay
İlgili şiş numaraları : 4
İlgili tığ numaraları : 2
Örgü şekli : Düz örgü, ters örgü, haraşo, ilmek kaydırma, zincir, sık iğne
Gerekli malzemeler : 99 (2 Yumak), 3 adet düğme
Mevsim : Kış, Sonbahar

Yapılışı:

ARKA:
68 ilmek başlanır, 2 cm haraşo örülüp, düz örgü yapılır. Beden boyu 18 cm örülerek 5 ilmek arayla 8 defa 1’er ilmek kesilirken, aynı anda diyagramdaki model uygulanmaya başlanır. Beden boyu 29 cm olduğunda yaka için ilmekler ortalanır ve ortadaki 28 ilmek, sonraki sırada omuzlarda kalan 16’şar ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

ÖN:
33 ilmek başlanır, arka beden gibi örülür. Beden boyu 18 cm örülerek 10 ilmek arayla 3 defa 1’er ilmek kesilirken, aynı anda diyagramdaki model uygulanmaya başlanır. Beden boyu 25 cm olduğunda yaka için ön ortasından 5+3+2+2+1+1 ilmek kesilir. Beden boyu 29 cm de omuzda kalan 16 ilmek bir defada kesilerek bitirilir. Diğer ön parça da aynı şekilde örülür.

KOLLAR:
Omuzlar dikildikten sonra kol evi için ön ve arka bedenlerde 12 cm’lik bölümden şişe 56 ilmek çıkarılır, düz örgü yapılır. Her iki taraftan 6 sıra arayla 3 defa 1’er ilmek kesilerek 50 ilmeğe düşülür. Kol boyu 16 cm de 3 cm diyagram, 2 cm haraşo örülüp, bitirilir. Diğer kol da aynı şekilde örülür.

YAKA:
Yaka etrafından şişe 76 ilmek çıkarılır, 2 cm haraşo örülüp, ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.

ÖN BORDÜRLER:
Ön ortalarından şişe 62 ilmek çıkarılır, 2 cm haraşo örülüp, ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Sağ tarafta ön ortasından başlanarak 3 cm arayla 3 adet ilik açılır.

DÜĞME:
5 adet zincir çekilip, birleştirilir. İçine; 10 adet sık iğne yapılarak bitirilir. 3 adet yapılır.

Erkek Bebek Hırkası Modeli ve Yapılışı

Erkek Bebek Hırkası şeması

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ