Canım Anne

Bebek İle İletişim

Bebek İle İletişim

BEBEKLERDE İLETİŞİM

Evlat sahibi olmak her insanın istediği güzel bir duygudur. Bebeklerimiz bizim bir parçamız ve en değerli varlıklarımızdır. Fakat bu duyguları onlara da yansıtmalıyız. Onları sevdiğimizi içsel değil en çok görsel olarak belli etmeliyiz. Çünkü bebekler dokunmaktan, güler yüzden ve şeffaflıktan daha çok etkilenmektedir. Bebek ile iletişim konusunda yapılan bilimsel araştırmalar da duygusal ve zihinsel gelişimde çok önemli olduğu ve bu konuda birincil şahısların daha çok etkili olduğu tespit edilmiştir.

bebek-ve-anne

Bebek İle İletişim Yolları

  • Dokunsal temas ve anlamsızda olsa ona sesler çıkararak ses tonu ile yumuşaklığınızı göstermek.
  • Ağlama ile iletişim sağlanması. Bebekler genelde ağlama ile duygularını ilk zamanlar belli etmek isterler. Zamanla tecrübe sahibi olan anne kendi çocuğunun ağlama tonundan acıktı mı ilgimi istiyor gibi sebeplerini sezebilir.
  • Farklı bilinç halleri ile iletişim kurulabilir. Bebeklerin sessiz ama uyanık zamanları onlarla oynanarak iletişim için en uygun zamandır. Bebeğin iletişim kurma ihtiyacı da diğer fiziksel ve duygusal ihtiyaçları kadar önem taşımaktadır.

bebeginiz-ne-diyor

  • Bebeklere değer verildiğini, sevildiklerini hissettirecek davranışta bulunmalıyız.
  • İleriki ay ve yaşlarda iletişim daha çok sözele kaymalı ve duyguları doğru ifade edebilmelidir.
  • Konuşmada düzgün bir dil kullanımının yanında ses tonlamaları, yüz mimikleri, ritim ve vurgularda dikkat edilmelidir.

anne-ve-bebek

  • İlk aylardan itibaren söylenen ninniler, şarkılar, ileriki zamanlarda okunacak hikâyeler ve sürekli konuşmak da iletişimin en önemli aşamalarındandır.

bebek-ile-iletisim

Bilinçli aileler bebek ile iletişim için anne karnında iken başlayanlardır. Anne karnına dokunmalar, annenin güzel ve sakinleştirici müzik dinlemesi, gerektiğinde karnında iken bile konuşması gibi pek çok davranış bebeğin doğum öncesinde başlamaktadır. İletişimde özellikle anne etkili olup anne ve baba arasındaki iletişimde bebek üzerinde etkili olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi