Bebekler İçin Uygun Yatak Seçimi

Bebekler İçin Uygun Yatak Seçimi

BEBEK YATAĞI NASIL OLMALIDIR?

Bebekler ilk doğduklarında günün büyük kısmını uyuyarak geçirmektedirler. Uyurken vücudun gelişmesi için gerekli hormonlar salgılandığından bebeklerin sağlıklı büyümesi için uyku çok önemli bir konudur. Uyku bu denli önemli olunca, zamanlarının büyük kısmını yatakta geçirecekleri için bebeğin yatağı da oldukça önemli bir konu haline gelmektedir.

bebek-yatak-susleri

Bebekler doğdukları zaman hiçbir sistemleri tam olarak gelişmemiş olur. Buna iskelet sistemi de dahildir elbette. Bu sebeple bebeğin narin vücut yapısına uygun bir yatak seçmek çok önemlidir. Yeni doğan bebekler için ne çok sert ne de çok yumuşak yataklar tercih edilmemelidir. Bebeğin kas ve iskelet sistemi geliştikçe yatak zemini daha da sert hale getirilebilir ancak yeni doğan bebekler için ortopedik bir yatak seçilmesi önemlidir.

bebek-yatagı-nasil-suslenir

Bebekler gece boyunca doyurulmak ve diğer ihtiyaçlar için sık sık uyanacağı için bebek yatağı kendi yatağınıza yakın, kolay ulaşabileceğiniz bir yerde olmalıdır. Geceleyin uyandığında kendini güvende hissetmesi için bebeğinizin yatağına kolaylıkla ulaşabilmeniz oldukça önemlidir.

bebek-yatagı

Bebek yatağı seçmede bir diğer önemli konu da güvenlikli olup olmadığıdır. Bebekler yetişkinlere gör uyku sırasında daha hareketlidirler. Bu sebeple bebeğin güvenli bir uyku uyuyabilmesi için yatağının korumalı olması gerekmektedir. Bebeğin düşmesini engellemek için kenarlarda parmaklıklar bulunmalıdır. Bu korkulukların aralarının bebeğin geçemeyeceği darlıkta olması önemlidir.

bebek-karyolası

Bebek yataklarında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da yatağın malzemeleridir. Bebek vücudu çok hassas olduğu için yatağın malzemeleri sağlıklı malzemelerden oluşmalıdır. Yatağın hiçbir tarafında bebeğe zarar verebilecek kısımlar bulunmamalıdır. Yatakta bebeğin kolaylıkla sökebileceği portatif parçaların olmaması oldukça önemli bir konudur. Yatağın her kısmı bebeğin darbe almasını önleyecek yumuşak materyallerle kaplı olmalıdır. Yatağa asılan oyuncak vb. materyallerin bebeğin kolay ulaşamayacağı şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ