Canım Anne

Bebeklerde Boy ve Kilo Dengesi

Bebeklerde Boy ve Kilo Dengesi

Bebeklerde Boy ve Kilo Dengesi

Gelişim tüm canlılarda bireysel farklılıklara göre ilerleyen bir süreçtir. Genel olarak belli bir standart bulunsa da insanlarda bütün bireylerin kendine özgü bir gelişim çizgisi bulunur. Yeni doğan bebekler ailenin en önemli üyesi olduğu için anne ve babalar onların üstüne daha çok düşer. Bebeğin gelişimi düzenli olarak takip edilir.

bebekler

Her bebeğin gelişimi birbirinden farklı olacağı için bazen çocuklar yaşının gerektirdiği fiziksel özellikleri gösteremezse aileler hemen heyecana kapılır. Ama eğer gecikmeler normal zamandan çok fazla değilse sabırlı olunmalı ve bebeğe zaman verilmelidir.

bebek-oyunlari

Bebek gelişiminde boy ve kilo uyumu, uzmanlar tarafından bir standarda oturtulmuştur. Her bebeğin belirli süreler zarfında olması gereken boy ve kilo ölçüleri bellidir. Bir kez daha belirtelim üç aşağı beş yukarı farklılıklarda endişe duyulmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Bu genetik ve fiziksel birçok etkene bağlı gelişen bir durumdur.

bebeklerde-boy-ve-kilo

Bebek gelişiminde boy ve kilo uyumu durumlarına ilişkin uzmanlar tarafından standart belli ölçüler belirlenmiş olsa da bazı bebekler doğduğunda çok zayıf ve kısa bazıları da kilolu veya daha uzun doğabilir.

Bebekler doğduktan sonraki ilk ay 3000 gr – 50 cm aralığında iseler bu normal kabul edilmektedir. Altıncı ayın sonunda bu oran, 5500 gr – 60 cm olarak belirlenmiştir. Sekiz ay sonunda ise 6300 gr – 63 cm uygun görülen boy kilo oranı olarak kabul edilebilir.

bebek-gelisim-sureci

Bebekler ilk on aylarını doldurduklarında 6950 gr – 66 cm aralığında olurlar. 12. Ay sonunda ise 7450 gr – 69 cm’lik boy ve kilo oranı normal olarak kabul edilmektedir.

bebek-gelisimi

Bebeğiniz bu ölçülerin çok altında ya da üstünde ise doktora danışmanızda fayda olabilir. Ancak bebek gelişiminde boy kilo uyumu konusunda kabul edilen bu ölçülere yakınsa endişe etmenize gerek bulunmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi