Biberon Çürüğü Nedir? Bebeklerde Diş Çürümesi!

Biberon Çürüğü Nedir? Bebeklerde Diş Çürümesi!

Bebeklerde diş çürümesi sorunu annelerin canın sıkan ve merak ettikleri konuların başında gelir. Halk arasında biberon çürüğü olarak nitelenen 1 yaşındaki bebeklerde diş çürümesi bu yazımızda detaylıca ele alınmıştır. Bebeklerde diş çürüğü sebepleri, tedavisi gibi konular hakkındaki bilgi aşağıdadır. Annelerin ve anne adaylarının ilgilendiği konulardan biri olan Yeni Doğan Bebeklerde Kan Şekeri Kaç Olmalıdır? Konusu da başka bir sayfamızda işlenmiştir. Canimanne.com olarak bebeklerle ilgili pek çok konuyu ele almaya devam ediyoruz. Sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edilebilir, güncel olarak yayınlanan içeriklerimizden çeşitli bilgiler elde edebilirsiniz.

Biberon Çürüğü Nedir?

1 yaşına kadar olan bebeklerde de görülebilen diş çürümeleri, biberon çürüğü olarak bilinir. Biberon çürüğü nedir? Sorusu çokça sorulan sorulardan biridir. Bu soruyu cevaplamak gerekirse; bebeklerin su ve süt gibi içecekleri biberonla içmesinden dolayı bu alışkanlığı kazanırlar. Bebeklerin gün boyunca biberonla içtikleri sütün içindeki doğal şeker kalıntıları ağızlarında kalır. Bu kalıntılar zaman içinde bakteri oluşumuna yol açar. Bakterilerden dolayı bebeklerin dişlerinde oluşan çürükler de biberon çürüğü olarak adlandırılır. Biberonlar bebeklerde düş çürümesi nedenleri arasında başta gelir.

Bebeklerde Diş Çürümesi Nasıl Engellenir?

Bebeklerde diş çürümesi engelleme yollarının başında biberonla süt içen bebeklerin sütü bitirdikten sonra ağız temizliğine dikkat edilmesi, süt içtikten sonra ardından mutlaka su verilmesi gelir. Biberon çürüğü ön üst dişlerde daha sık görülür. Çürükten önce dişin üzerinde beyaz bir nokta görülür. Biberon çürüğü nedenleri arasında geceleri bebeklerin uyurken süt içmesidir. Bu sütün kalıntıları uyku boyunca bebeklerin ağzında kalır. Doğru olan biberonla süt veya mama içen bebeklerin ağzının beslendikten sonra ağzının temiz ve nemli bir tülbentle silinmesidir.

Bebeklerde Diş Çürümesi Tedavisi

Bebeklerde diş çürümesi yani biberon çürüğü tedavisi bebeğin yaşına, sağlığındaki genel duruma ve diş sağlığına göre değişebilir. Bebeklerde çürük dişlerin çekilmesi diş doktorları tarafından önerilmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ