Bebeklerde Kulak Akıntısı Neden Olur?

Bebeklerde Kulak Akıntısı Neden Olur?

Bebeklerde kulak akıntısı en çok karşılaşılan sağlık sorunları arasındadır. Annelerin ve babaların telaşlanmasına sebep olan bebek kulak akıntısı nedenleri çeşitlidir. Bebekte kulak akıntısı tedavisi için öncelikle nedeninin tespit edilmesi lazım. Çocuklar için de aynı durum söz konusudur. Bebeğin kulağında akıntı olduğu fark edilirse zaman kaybetmeden bir doktora götürülmelidir. Bebeğin kulağındaki akıntı sarı renk ve kokuluysa, bir türlü geçmiyorsa, ateş ve ağrı da varsa ciddi bir sorunu işaret ediyor olabilir. Bahsi geçen bu belirtilerin olmaması halinde akıntının bebeğin kulağındaki kirden olduğu düşünülebilir.

Bebeklerde Kulak Akıntısı Belirtileri

Sitemizde yer alan Bebek Burun Temizleme Yöntemleri Nelerdir? Konulu yazımız da ilgiyle okunmaya devam ediyor. Sağlık kategorimizdeki faydalı bilgiler içeren yazılar binlerce kişinin takibindedir. Bebeklerde kulak akıntısı en önemli belirtileri daha çok geceleri ortaya çıkar. Bebeklerde kulak akıntısı belirtileri arasında bebeğin huysuz olması, ağlama krizine tutulması, öksürük, ishal, ateş, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı olarak sıralanır.

Bebeklerde Kulak Akıntısı Nedenleri

  • Bebeklerde kulak akıntısı nedenleri arasında ilk sırada kulak enfeksiyonları gelir. Sarı renkli akıntı olmasının nedeni genellikle kulaktaki enfeksiyondur.
  • Ayrıca çocukların ya da bebeklerin kendi kendilerine yaptıkları bazı zarar verici hareketler de bebeklerde kulak akıntısı nedenidir. Çocukların sivri uçlu oyuncaklarını burunlarına, ağızlarına ve kulaklarına sokmamaları için sürekli kontrol altında bulundurulmalıdır.
  • Kulak zarında oluşan yırtılma da bebekte kulak akıntısı nedeni olabilir. Bebeğin kulağına herhangi bir şekilde darbe gelirse kulak zarında yırtılma olma ihtimali vardır.
  • Kulak yolunda oluşan travmalar, bebeğin düşmesi, şiddet görmesi, kafasını vurması gibi durumlar da bebeklerde kulak akıntısı sebepleri arasındadır.

Bebek Kulak Akıntısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde kulak akıntısı nasıl geçer? Mutlaka doktora başvurulması gereken bu durumda eğer enfeksiyonel bir hastalıksa doktor tarafından antibiyotik tedavisi uygulanır. Kulak kirinden dolayı olan akıntılarda bebeğin kulağı ince bir tülbent ıslatılarak temizlenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ