Beşik Seçerken

Beşik Seçerken

BEŞİK SEÇERKEN

Bebeklerin gelişiminde uykunun yeri çok önemlidir.Bebekler özellikle ilk aylarında,günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler.Karnının aç olmaması,altının temiz olması,sancısının olmaması kadar uyuyacağı yerin rahat olması da uyku kalitesi için çok önemli bir faktördür.Hem anne ve babanın rahat etmesi hemde bebeğin ilk aylarından itibaren düzenli bir uykuya kavuşabilmesi için,beşik seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

besik

Güvenlik :

Güvenlik,her konuda olduğu gibi beşik seçerken de ilk şart olmalıdır.Özellikle,tercihinizi portatif bir bebek beşiğinden yana kullanacaksanız buna daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir.Portatif beşiklerde kullanılan hafif malzemeler,taşımayı kolaylaştırmasına karşılık devrilme riskini arttırır.Bu da büyük bir tehlike oluşturabilir.Bu yüzden,portatif beşiklerde ayaklarının yere sağlam basmasına,devrilmeyi engelleyecek yeterli ayak genişliğine ve ağırlığına sahip olmasına dikkat edilmelidir.

besik-secerken

Parmaklık Kriteri :

Parmaklıkların indilip kaldırılabiliyor olması kullanım açısından rahatlık sağlar ancak buna karşılık bebekler için tehlikeli olabilir.Hareketli bu mekanizmanın bebeklerin parmaklarını sıkıştıramayacağı alt kısımda bulunması önemli.Parmaklık arasındaki mesafenin 4 cm. Ile 6 cm. arasında olması gerekir.Bu ölçü bebeğin kolunun yada kafasının araya sıkışmasına izin vermez.Ayrıca,parmaklık yüksekliğinin de 50 cm. den az olmaması beşik seçerken aranması gereken özelliklerden biridir.

besik-seciminde-dikkat-edilenler

Kullanılan Malzeme :

Beşikte kullanılan malzemeler önemlidir.Boyalı bir beşik modeli ise,içinde civa veya kurşun bulundurmayan su bazlı bir boya ile boyanmış olması gerekmektedir.Mobilyacılıkta kullanılan formaldehit adlı maddenin,bebeğe zararı dokunmayacak ölçüde kullanıldığını gösteren E1 güvenlik sertifikası bulunan beşikler tercih edilmelidir.Kumaşlı bir beşik modeli ise,%100 pamuklu ve antibakteriyel kumaşlar tercih edilmelidir.

besik-seciminde-onemliler

İç Yatak Seçimi :

Öncelikle iç yatağın beşiğin içine tam olarak oturması gerekir.Bu bebeğin,yatak ve beşik arasına kayıp sıkışmasını engeller.İç yatak için antibakteriyel ve doğal kauçuktan üretilmiş lateks yataklar tercih edilmeli visco yataklardan kaçınılmalıdır.Orta yumuşalıktaki ortopedik yataklar bebekler için uygundur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ