Beyaz Ekmeğin 7 Farklı Zararı!

Beyaz Ekmeğin 7 Farklı Zararı!

Beyaz ekmeğin zararları yerine beyaz unun zararlarından bahsetmek aslında daha doğru olur. Ancak ne yazık ki her ne kadar zararlı olursa olsun bizim toplumumuzda beyaz ekmekten vazgeçilmiyor. Ticari amaçlı olarak ekmek üretenlerin beyaz unu tercih etmelerindeki sebep aslında daha dayanıklı olması ve geç bozulmasıdır. Aynı zamanda beyaz un ile yapılan hamur daha çabuk hazır hale gelmekte, kolay şekil almakta ve zor bozulmaktadır. Bunun içinde ekmek üreticileri beyaz unu kalitesinden dolayı tercih etmektedir. Beyaz ekmeğin zararları hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse şunlardır;

beyaz-ekmegin-7-farkli-zarari

Beyaz Ekmeğin 7 Farklı Zararı!

 1. Beyaz undan imal edilen birçok ürün bulunmaktadır. Simit, açma, ekmek, poğaça gibi her gün tükettiğimiz gıdalar beyaz un kullanılarak yapılmaktadır. Sofraların baş tacı olan beyaz ekmeğin gramı 250 civarıdır. 250 gram ekmekte ise 1000 kalori bulunmaktadır. Bu oldukça yüksek bir rakamdır. Bu oran fırında pişmiş yarım porsiyon balığa, 750 gram tavuk buduna eş değerdir. Vitamin ve mineral bakımından fakir olan beyaz ekmeğin içinde bol miktarda kalori, tuz ve gluten bulunmakta bu da insan sağlığını çok fazla tehdit etmektedir.
 2. Uzun vadede kronik baş ağrılarına, yorgunluk ve halsizliğe sebep olmaktadır.
 3. İçinde çok fazla miktarda kalori barındırdığı için göbek yağlanmasına sebebiyet vermektedir.
 4. Aşırı kan şekeri dalgalanmalarına sebep olduğu için şeker hastalığını tetiklemektedir.

  beyaz-ekmegin-7-farkli-zarari

  Beyaz Ekmeğin 7 Farklı Zararı!

 5. Çok fazla şeker içerdiği için tüketildiğinde insana mutluluk veren bir yapısı bulunmaktadır. Bu özelliği ile insanlarda bağımlılık yaratmaktadır.
 6. Huzursuzluk ve depresyona neden olmaktadır.
 7. Aşırı kilo alımına neden olmakta, obeziteyi tetiklemektedir.

  beyaz-ekmegin-7-farkli-zarari

  Beyaz Ekmeğin 7 Farklı Zararı!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ