Böğürtlen Neye Yarar? Böğürtlenin Faydaları

Böğürtlen gülgiller ailesine mensuptur. Yetişme alanları genellikle, çalılıklar, bahçe çitleri, yol kenarları ve fundalıklardır. Çiçeklenme mayıs ayında başlar ve ağustos ayına kadar devam eder. Haziran, eylül arasında pembemsi veya beyazımsı renler alır. Yüksek boyludur. Dikenlidir ve çalı görünümlü bir bitkidir. Meyve ilk yeşil rengindedir. Sonrasında kırmızılaşır ve daha sonrada siyahlaşır. Siyah olduğu dönem olgunlaştığı dönemdir. Yapraklarının kenarları dişlidir ve saplıdır. Yapraklarının alt kısmı tüylüdür. Böğürtlenin faydaları yazının devamından ayrıntılı bir şekilde öğrenilebilir.

Canimanne.com sayfalarından olan Pekmez Toprağı Nedir? Nerelerde Kullanılır? Başlığındaki yazımızdan da bilgi edinebilirsiniz. Bunun gibi yüzlerce faydalı bilgi için sitemizdeki sayfalar arasında gezinebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan ve Canımanne YouTube kanalımızdan da faydalanabilir, sevdiklerinizin de faydalanması için kendi sayfalarınızda paylaşabilirsiniz.

Böğürtlenin Faydaları

Böğürtlenin Neye Yarar?

Böğürtlen tansiyonu düşürmede etkilidir. Böğürtlenin faydaları arasında yanıklara iyi gelmesi ve idrar söktürücü özelliği vardır. Ayaktaki şişleri indirmede etkilidir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıya iyi gelir, akıntıyı keser. Böğürtlenin damar ve doku büzücü özelliği vardır. Bu özellik sayesinde kusmayı keserek peklik verir.

Böğürtlen Neye Yarar

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

Böğürtlenin yaprağı da oldukça faydalıdır. Böğürtlen yaprağı ciltteki ağrıyı hafifletir yangıyı azaltır.

Böğürtlenin yaprağı ciltteki yaraları iyileştirici etkisi vardır. Ciltteki yanık lekelerini kullanıldığında faydalı olur.

Böğürtlen yaprağı hemoroide iyi gelmektedir. Bu alanda böğürtlen yaprağının kullanımı ise, böğürtlen yaprakları ezilerek lapa yapılır. Bu yapılan lapa hangi bölge de sorun varsa veya ne için kullanılacaksa o bölgeye sürülür.

Böğürtlenin kökünün de faydaları vardır. Kökü kaynatılıp suyu içilir. Faydası ise kandaki şekeri düşünmesidir.

Böğürtlen A ve C vitaminleri içerir. Bu nedenle böğürtlenin faydaları oldukça fazladır.

Böğürtlendeki lif miktarının olması, vücudun uzun süre tok kalmasını sağlar.

Böğürtlen kanseri önler. Böğürtlen, kanser hücrelerinin çoğalmasının önüne geçer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ