Pekmez Toprağı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Pekmez Toprağı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Pekmez toprağı Anadolu kadınlarının kullandığı herkes tarafından bilinmeyen bir topraktır. Bazı yörelerde bilindiği halde pekmez yapımında kullanılmamaktadır. Bazı yörelerde ise hiç bilinmemektedir. “Pekmez toprağı nedir?” sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Bu toprağın özelliklerini, pekmez yapımında kullanılmasının sebebini ve nasıl kullanıldığını aşağıdaki yazımızda ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

blank
Pekmez Toprağı

Pekmez Toprağı Nedir?

Pekmez toprağı nedir? Pekmez toprağının kireçli bir yapısı vardır ve beyaz renklidir. Pekmez toprağı adından da anlaşılacağı üzere pekmez yapımında kullanılır. Pekmez yapımında sadece bu toprak kullanılır. Nasıl olsa pekmez yaparken toprak kullanılabiliyormuş deyip sıradan bir toprağı pekmeze katmanız sakıncalı olabilir. Pekmez yapımında kullanılmasının sebeplerini aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

  • Pekmeze kıvam kazandırarak akışkan olmasını sağlaması amaçlı kullanılır.
  • Pekmez yapım aşamasında ortaya çıkan şıranın duru olmasını sağlar.
  • Pekmez yaparken oluşan katı posaların dibe çökmesini sağlamak için ilave edilir.
Pekmez Toprağı Nedir

Pekmez Toprağı Kullanmak Zararlı Mıdır?

“Pekmez toprağı nedir? Pekmez yapımında kullanılan ve içerisinde yüksek oranda kireç bulunduran bu toprağı kullanmak zorunlu değildir. Pekmez toprağı kullanmak istemeyenler onun yerine şunları kullanabilirler:

  • Karbonat
  • Kabartma tozu
  • Kullanılan pekmez toprağı yerleşim yerine yakınsa ve temizliği ile ilgili sakıncalar var ise oldukça zararlıdır.
  • Bazı pekmez topraklarının içerisinde bulunan asbest lifleri ve tozları insan sağlığı açısından oldukça zararlıdır.

Canimanne.com sitemize yer alan hobilere bilgilendirme içeriklerini ya da kendin yap projelerini de incelemenizi de incelemenizi de tavsiye ederiz. Bu sayfalardan olan Evden Çalışanlara Feng Shui Dekorasyon Önerileri yazımız pek çok kişi tarafından ilgiyle okunuyor.

Canımanne YouTube kanalına abone olursanız ve canimanne.com sosyal medya hesaplarını takip ederseniz tüm paylaşımlarımızdan anında haberdar olabilir, siz de faydalanabilirsiniz.

Evde Pekmez Yapımı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ