Yazma Oyası Örnekleri

Yazma Oyası Örnekleri

Geçmişten günümüze kadar gelen ve yerini her daim koruyan yazmaları inceleyelim istiyoruz. Anadolu gelenek ve göreneklerinde yazmaların yadsınamaz bir yeri olduğunu bilirsiniz. Günlük kullanım için olsun, çeyizlere konmak için olsun veya hediyelik olsun yazmalar kadınımızın baş tacı olmaya devam ediyor. Hepinizin bildiği üzere yazmalar oyasız olmaz, yazmanın rengine ve desenine göre kenarlarına mutlaka iğne oyası, tığ işi yazma kenarı ya da boncuk işi yazma kenarı yapılır ve öyle sergilenir. Yazmaları yazma yapan da aslında bu yazma oyası çeşitleridir. Gelin biraz yazma oyası yapımı konusunu kurcalayalım hanımlar.

Yazma Oyası Örnekleri

Yazma oyası denince akla ilk olarak Anadolu kadınının büyük bir titizlikle ördüğü iğne oyaları gelir. İnce ve zahmetli bir örgü çeşidi olan iğne oyası her yiğidin harcı olmamakla beraber hanımlarımızın bu konudaki becerileri takdire şayandır. Çeşitli iğne oyası yazma modelleri ile yeri geldikçe karşılaşan hanımlar, örnek almadan duramazlar. İğne ve renkli floş iplerle yapılan bu oya çeşidini hanımlar yazma kenarlarında gururla sergiler. Bir başka yazma kenarı da tığ işi yazma oyası örnekleri içerir hanımlar. İğne oyasının zor ve zahmetli bir örgü çeşidi olmasından ötürü Anadolu kadını iğne oyası yerine tığ işi yazma kenarı örmeyi tercih etmektedir. Aynı iğne oyasındaki gibi renkli floş ipler kullanılır envai çeşit çiçek motifleriyle örülür. Yapımı iğne oyasına göre daha kolay olduğundan hanımların tercih sebebidir. Yine tığ işi yazma oyalarında çeşitli büyüklükte boncuklar kullanılır. Boncukları ipe dizme tekniği ile örülen bu yazma kenarları da oldukça revaçtadır. Boncukların ağırlığı nedeniyle günlük kullanımda pek tercih edilmemekle beraber çeyizlerin olmazsa olmazlarındandır. 

Evet hanımlar, bu yazımızda sizleri yazma oyası çeşitleri ile tanıştırmak istedik. Bugüne kadar hiç denemediyseniz size önerdiğimiz yazma oyası çeşitlerinden birine karar verip örmeye ne dersiniz? İhtiyacınız olan malzemeleri tüm tuhafiye ve yün mağazalarında bulabilirsiniz.

Pek çok iğne oyası yazma modeline ve daha farklı modellere iğne oyası örnekleri bölümümüzden ulaşabilirsiniz.

Beğendiğiniz modellerin linklerini sosyal medya hesaplarınızda da paylaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ