Çiçekli Kenar Oyası Örnekleri

Kenar oyaları tülbentlerin kenarlarına özenle örülen dantellere verilen addır. Kenar oyası örnekleri yıllardır ülkemizde yapılan, emek verilen, kadınlarımız tarafından tek tek ince ince işlenilen el emeği göz nurlarımızın başında gelmektedir. Annelerimizin çeyizlerinin demir başında yer alır. Elektriğin olmadığı, sosyal medyanın, televizyonun olmadığı eski zamanlarda gaz lambasının ışığında özenle, zeraafetle örülen kenar oyaları hiçbir zaman önem ve değerini kaybetmemiştir. Bir anneden kızına kalan çeyizinde en başında yine kenar oyası modelleri gelmektedir. Bin bir çeşitte kenar oyası örneği vardır. Allı güllü rengarenk çiçek bahçelerini andırır çoğu. Tülbentlerin süsü göz nurudur.

Eskiden günümüze kadar gelmiş bir çok kenar oyası modelleri vardır. Çiçekli cıvıl cıvıl, renk renk incili boncuklu pullu birçok modeli vardır. Her geçen gün bu modellere yenileri eklenmektedir. Eskiyi ve yeniyi buluşturan nadide parçalar, modeller de vardır. El becerisi olan kadınların bir çoğu mutlaka bu kenar oyalarından bir kez olsun yapmışlığı vardır. Eskiden daha çok tığ işi kenar oyaları meşhur iken artık günümüzde yerini iğne oyaları almaktadır. İğne oyası, tığ oyalarına göre daha narin ve kibar durmaktadır. Bu yüzden diğerine göre daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır.

Eğer sizinde el beceriniz varsa şimdiye kadar en azından birkaç kez kenar oyası yapmış iseniz yeni kenar oyası örnekleri yapmak istiyorsanız sitemizdeki örgü dantel ve hobi bölümümüzü inceleyebilirsiniz. . İlla çok zor bir örnekten başlamak zorunda değilsiniz. Önce kolay kenar oyaları yaparak işe başlayabiliriz zamanla kendinizi geliştirebilirisiniz. Eğer özgün bir örnek ortaya koymak istiyorsanız alın tığınızı veya iğnenizi elinize kendi tarzınızı kendiniz belirleyin. Nasıl yapacağım diye düşüyorsanız www.canimanne.com linkinde yer alan pek çok  oya yapımı videosundan birini izleyebilir veya yapım aşamalarını resimle anlatan içeriklerimizi ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ